DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22111780,32%
Uşak
29°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam
  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam
  EĞİTİM ÇALIŞANLARININ SORUNLARINI BAKAN TEKİN İLE GÖRÜŞTÜK

  EĞİTİM ÇALIŞANLARININ SORUNLARINI BAKAN TEKİN İLE GÖRÜŞTÜK

  EĞİTİM ÇALIŞANLARININ SORUNLARINI BAKAN TEKİN İLE GÖRÜŞTÜK

  ABONE OL
  20 Temmuz 2023 22:05
  EĞİTİM ÇALIŞANLARININ SORUNLARINI BAKAN TEKİN İLE GÖRÜŞTÜK
  0

  BEĞENDİM

  ABONE OL
  Çiftçioğlu Otomotiv Reklam
  Çiftçioğlu Otomotiv Reklam

  Eğitim Çalışanlarının Sorunlarını Bakan Tekin İle Görüştük Eğitim-bir-sen Ve Memur-sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in Ziyaret Ederek, Acil Çözüm Bekleyen Sorunları İletti.

  Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Talat Yavuz’un Da Yer Aldığı Ziyarette, Eğitim Çalışanlarının Sorunları Ve Çözüm Önerileri Görüşüldü, 7. Dönem Toplu Sözleşme Masasına Taşınacak Talepler İçin Destek Beklentisi Dile Getirildi.

  EĞİTİM ÇALIŞANLARININ SORUNLARINI BAKAN TEKİN İLE GÖRÜŞTÜK
  EĞİTİM ÇALIŞANLARININ SORUNLARINI BAKAN TEKİN İLE GÖRÜŞTÜK

  Ali Yalçın, Mehmet Akif İnan Vakfı’nın, Depremzede Öğretmenlerin Çocuklarına Yönelik Bir Proje Yürüttüğünü Belirterek, “Vakfımız, Depremzede Öğretmenlerin Çocuklarına Eğitim Yardımında Bulunmak Amacıyla Bir Proje Hazırlamış Bulunmaktadır. Hak Sahiplerine Ulaşabilmek Konusunda Bakanlığın Desteğini Talep Ediyoruz” Dedi.

  AYM’NİN İPTAL KARARI, ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU’NDAKİ EKSİK VE YANLIŞLARIN DÜZELTİLMESİ İÇİN BİR FIRSAT OLARAK DEĞERLENDİRİLMELİDİR

  Anayasa Mahkemesi’nin, CHP’nin Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun Bazı Maddelerinin İptali İstemiyle Açtığı Davada, Kanunun Bir Kısım Hükümleri Hakkında İptal Kararı Verdiğini Hatırlatan Yalçın, Aday Öğretmenlik Ve Kariyer Basamakları Sürecinin Sağlıklı Bir Şekilde İşlemesi İçin İptal Kararı Gerekçesi Çerçevesinde Yasal Bir Düzenleme Yapılması Gerektiğini Söyledi.

  Halen 2023 Kariyer Basamakları Yazılı Sınavına 50 Binden Fazla Öğretmenin Başvuruda Bulunduğuna Dikkat Çeken Yalçın, Bakanlığın Mevcut Süreci Öğretmenleri Mağdur Etmeyecek Şekilde Sonuçlandırması Gerektiğini İfade Etti.

  İptal Kararının, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun Bir Bütün Olarak Ele Alınması, Kanunun Eksikliklerinin, Hatalarının Ve Yanlışlarının Da Bu Vesileyle Düzeltmesi İçin İyi Bir Fırsat Olduğunu Kaydeden Yalçın, “Öğretmen Kadrosuna Yapılacak Atamalarda, Sadece Kamu Personel Seçme Sınavı Puan Üstünlüğünün Esas Alınması İlkesi Benimsenmeli, Mülakat Kaldırılmalıdır. Her Ne Kadar Anayasa Mahkemesi’nde Açılan İptal Davasında Uzman/başöğretmenlik Yazılı Sınavının İptali İstenilmemiş, Mahkeme Bu Konuda Bir Hüküm Kurmamış İse De Kariyer Basamaklarında İlerleme, Sadece Öğretmenlikteki Hizmet Süresine Dayalı Olmalı, Kariyer Basamakları Sınavı Kaldırılarak Öğretmenlikte Beş Yılını Tamamlamış Olanlar Uzman Öğretmen, Uzman Öğretmenlikte Beş Yılını Dolduranlar Başöğretmen Unvanı Alabilmelidir” Şeklinde Konuştu.

  KADROYA GEÇİRİLEN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERİN TÜMÜNE YER DEĞİŞİKLİĞİ HAKKI VERİLMELİDİR

  Kadroya Geçirilen Sözleşmeli Öğretmenlerin Yer Değişikliği Hakları Konusundaki Belirsizliğin Ve Tedirginliğin Devam Ettiğini Vurgulayan Yalçın, Kadroya Geçen Öğretmenlerden Bir Yılını Dolduranlara Mazerete Dayalı, Üç Yılını Dolduranlara İse İsteğe Bağlı Yer Değişikliğine Başvuru Hakkı Verilmesini Talep Etti.

  PROJE OKULLARININ ÜZERİNDEKİ BELİRSİZLİK GİDERİLMELİDİR

  Proje Okullarında Görevli Yönetici Ve Öğretmenlerin, Görevlendirme/atama Süreçleri Devam Ederken Alınan Görev Süresinin Uzatılması Kararının, Hem Bu Okullarda Bulunan Hem De Bu Okullarda Görev Alma Beklentisinde Olan Yönetici Ve Öğretmenler Arasında Bir Belirsizlik Oluşturduğunu Belirten Yalçın, Şöyle Konuştu: “Bakanlığın Proje Okulları Konusunda Kısa Vadede Birbirini Nakzeden Kararlar Alması, Yönetici Ve Öğretmenleri Karar Alamaz, Tercihte Bulunamaz Hâle Getirmektedir. Bakanlık, Proje Okulları Yönetmeliğinde Bir Değişiklik Yapmayı Tasarlıyorsa Eğer, Bu Süreci, Yönetici Ve Öğretmenlerin Diğer Kurumlara Görevlendirilme Ve Atama Haklarını Engelleyerek Değil, İllere Yetki Vermek Suretiyle Geçici Görevlendirme Yoluyla Sürdürmelidir.”

  Proje Okullarının Geleceğine Yön Verecek Amaç Ve Hedef Belirleme Süreci Sonrasında Bu Amaç Ve Hedeflere Uygun Öğretmen/yönetici Atama/görevlendirme Süreçlerinin Tasarlanmasının Önemine İşaret Eden Yalçın, Öğretmen Ve Yönetici Atama/görevlendirme Usulü, Proje Okullarından Olan Beklentiyi Yansıtacak Şekilde Bu Kurumlara Özgü Ancak Nesnel, Eşit, Adil Ve Erişilebilir Kıstaslara Dayalı Olarak Puan Üstünlüğü Esasına Göre Kurgulanması Gerektiğini Vurguladı.

  ŞUBE MÜDÜRLERİNİN SORUNLARI ÇÖZÜLMELİDİR

  Şube Müdürlerinin Haklı Taleplerine Kulak Verilmesini İsteyen Yalçın, Sözlerini Şöyle Sürdürdü: “Şube Müdürü, Şef Gibi Yönetim Hizmetleri Kadro Grubuna Görev, Yetki Ve Sorumlulukların Genişliğiyle Uyumlu Olmayacak Şekilde Sınırlı Özlük Hakları Ve Yetkileri Verilmiştir. Hiyerarşik Olarak Kendilerine Bağlı Ve Yönetim, Karar Alma, Uygulamaya Koyma, Hesap Verme Sorumluluğu Bulunmayan Diğer Kamu Görevlilerinden Çok Da Farklılaştırılmamış Bir Seviyede Özlük Haklarının Verildiği Görülmektedir. Uzman Ve Başöğretmen Unvanlı Kadrolarda Bulunmakta İken, Fiilen Öğretmenlik Yapmayanlar Veya Sonrasında Şube Müdürlüğü Kadrolarına Atananlara, Fiilen Öğretmen Olarak Görev Yapmak Dışında Diğer Şartları Taşımaları Kaydıyla Uzman Ve Başöğretmenlik İçin Başvuruda Bulunma Hakkı Tanınmalıdır. Şube Müdürlerinin Mali Haklarının Artırılması Konusunda ‘tazminat Artışı, Makam Tazminatı Verilmesi’ Gibi Talepleri Toplu Sözleşme Masasına Taşıyacağız.

  ARAŞTIRMACI VE UZMANLARIN MALİ HAKLARI İYİLEŞTİRİLMELİDİR

  İl Millî Eğitim Müdürü, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı, İlçe Millî Eğitim Müdürü Gibi Kadrolarda Görev Yapmakta İken Araştırmacı Kadrosuna Atananların, Kendi İradeleri Ve İstekleri Dışında, Görevlerinde Başarısızlıkları Veya Disiplinsizlikleri Olmaksızın Gerçekleştirilen Tek Yanlı İdari Tasarrufların Mağdurları Olduğunu Dile Getiren Yalçın, “Araştırmacı Ve Uzman Kadrosuna Atanan Bu Kamu Görevlilerinin Aylıkları Sabitlenmiş, Ekonomik Ve Özlük Haklarında Ciddi Mağduriyetler Oluşmuştur. Bu Personelin Sorunlarına Duyarsız Kalınmamalı, Mesleki Bilgi Birikimi Ve Tecrübelerinden İstifade Edilecek Kadrolara Atanmayacaksa Mali Hakları İyileştirilmelidir” Dedi.

  GÖREVDE YÜKSELME SINAV SONUÇLARI ÇAN EĞRİSİ YÖNTEMİNE GÖRE YAPILMALIDIR

  Mağduriyet Yaşanmaması İçin Görevde Yükselme Sınavı Değerlendirmesinin Çan Eğrisi Yöntemine Göre Yapılması Gerektiğini Söyleyen Yalçın, “Yönetmelik Hükümlerine Göre Sınavlara İlişkin Değerlendirme 100 Puan Üzerinden Yapılarak Sınava Giren Adaylardan 60 Ve Üzerinde Puan Alanlar Başarılı Sayılacaktır. Bu Çerçevede Sınava Katılan Adaylardan 60 Ve Üzerinde Puan Alarak Başarılı Sayılanların Sayısının, Münhal Kadro Sayısının Altında Kalması Kuvvetle Muhtemeldir. Bu Durum, Söz Konusu Kadroların Boş Kalmasına Neden Olabilir. Bu Nedenle, 09.07.2023 Tarihinde Yapılan Görevde Yükselme Sınav Sonuçları Bağıl Değerlendirme Veya Çan Eğrisi Yöntemine Göre Yapılmalıdır” Değerlendirmesinde Bulundu.

  ALAN DEĞİŞİKLİĞİ KONUSUNDAKİ BEKLENTİLER BİR AN EVVEL KARŞILANMALIDIR

  Alan Değişikliği Taleplerinin Karşılanması Gerektiğini Kaydeden Yalçın, “Bakanlığın Bu Konuda Sessiz Kalması, Öğretmenlerin Yer Değişikliği Başta Olmak Üzere Özlük Haklarını Kullanmalarını Ve Kariyer Planlamasını Olumsuz Etkilemektedir. Konuyu KİK Başta Olmak Üzere Her Platformda Gündeme Getirmemize Rağmen Alan Değişikliği Hususunda Herhangi Bir Açıklama Yapılmamasının Oluşturduğu Belirsizlik Öğretmenleri Huzursuz Etmektedir. Öğretmenlerin Alan Değişikliği Konusundaki Haklı Ve Yerinde Beklentileri Bir An Evvel Karşılanmalıdır” Diye Konuştu.

  İLKSAN’DA YARIM KALAN SEÇİM SÜRECİ TAMAMLANMALIDIR

  İLKSAN Seçimleri Konusuna Da Değinen Yalçın, Ortada Büyük Bir Başarısızlık Tablosu Olmasına Rağmen Yetkisiz İLKSAN Yönetiminin Önce Genel Kurul Süresini 2021 Yılında İki Yıl Uzattığını, Salgın Bahanesiyle De Sandığı Üyenin İradesinden Kaçırdığını, Kaostan Beslenmede Mahir Olan İLKSAN Yönetiminin Bununla Da Yetinmediğini, Millî Eğitim Bakanlığı’na Yazı Yazarak Bu Sefer De Deprem Bahanesiyle Seçimi Erteletmeyi Talep Ettiğini İfade Ederek, Yarım Kalan Seçim Sürecinin Tamamlamasını İstediklerini Dile Getirdi.

  reklam

  YER DEĞİŞTİRME TAKVİMİNDEKİ SORUN ‘31 ARALIK TARİHİNİ ÖLÇÜ ALACAK’ BİR DÜZENLEMEYLE ÇÖZÜLMELİDİR

  İller Arası Yer Değiştirme Takviminde 31 Aralık Tarihinin Esas Alınması Konusunda Gösterdikleri Hassasiyet Dolayısıyla Bakan Tekin’e Teşekkür Eden Yalçın, Yer Değişikliği Sürecinde Esas Alınacak Tarih Konusunda Kesin Ve Kalıcı Bir Çözüm Bulunması Gerektiğini, Bunun Yolunun Da ‘il İçi Yer Değiştirme Takviminde 31 Aralık Tarihini Ölçü Alacak’ Bir Düzenlemeden Geçtiğini Sözlerine Ekledi.

  BAKAN TEKİN: SORUNLARA ÇÖZÜM BULMAK İÇİN YOĞUN BİR ÇALIŞMA İÇERİSİNDEYİZ

  Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Sorunların Farkında Olduklarını Kaydederek, Öğretmenlerle, Eğitim Çalışanlarıyla Bir Araya Geldiklerini, Sorunlara Çözüm Bulmak İçin Yoğun Bir Çalışma İçerisinde Olduklarını Söyledi. En güncel Uşak haberleri , Uşak haber sitesi olan 64ajans.com yer alır. Güncel Uşak haberleri okumak için web sitemizi takipte kalın. Ayrıca bizlere sosyal medya adreslerimizden ulaşabilirsiniz.

  Çiftçioğlu Otomotiv Reklam
   Çiftçioğlu Otomotiv Reklam

   En az 10 karakter gerekli


   HIZLI YORUM YAP
   ankara travesti

   Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.