DOLAR 32,0358 -0.33%
EURO 34,8714 -0.59%
ALTIN 2.432,270,13
BITCOIN 22271770,84%
Uşak
18°

KAPALI

03:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

  Sadıkoğlu Uşak
  Sadıkoğlu Uşak
  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam
  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam
  BASIN, SOSYAL MEDYA VE İNTERNET HABERCİLİĞİNE İLİŞKİN DÜZENLEME, TBMM GENEL KURULUNDA
  • 64 Ajans
  • Gündem
  • 3.Sayfa
  • BASIN, SOSYAL MEDYA VE İNTERNET HABERCİLİĞİNE İLİŞKİN DÜZENLEME, TBMM GENEL KURULUNDA

  BASIN, SOSYAL MEDYA VE İNTERNET HABERCİLİĞİNE İLİŞKİN DÜZENLEME, TBMM GENEL KURULUNDA

  BASIN, SOSYAL MEDYA VE İNTERNET HABERCİLİĞİNE İLİŞKİN DÜZENLEME, TBMM GENEL KURULUNDA

  ABONE OL
  19 Temmuz 2023 19:18
  BASIN, SOSYAL MEDYA VE İNTERNET HABERCİLİĞİNE İLİŞKİN DÜZENLEME, TBMM GENEL KURULUNDA
  0

  BEĞENDİM

  ABONE OL
  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam
  Sadıkoğlu Uşak
  Sadıkoğlu UşakKGYS Sponsorlu Reklam

  Basın, Sosyal Medya Ve İnternet Haberciliğine İlişkin Düzenleme, TBMM Genel Kurulunda TBMM Genel Kurulu’nda, Basın, Sosyal Medya Ve İnternet Haberciliğine İlişkin Düzenlemeleri İçeren Basın Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin 12 Maddesi Daha Kabul Edildi. Kabul Edilen Maddelere Göre: “internet Haber Sitesinde Yayımlanan İçerikler, Gerektiğinde Talep Eden Cumhuriyet Başsavcılığına Teslim Edilmek Üzere Doğruluğu Ve Bütünlüğü Sağlanmış Şekilde 2 Yıl Süre İle Muhafaza Edilecek. Basın Kartı Başvurusu İletişim Başkanlığına Yapılacak, Resmi Nitelikte Bir Kimlik Belgesi Olarak Kabul Edilecek. Basın Kartı Talep Edenlerde 18 Yaşını Bitirmiş Olması, En Az Lise Veya Dengi Bir Eğitim Kurumundan Mezun Olması, Kısıtlı Veya Kamu Hizmetlerinden Yasaklı Olmaması Şartı Aranacak.”
  Genel Kurulda, Gündem Dışı Konuşmaların Ve Grup Başkanvekillerinin Değerlendirmelerinin Ardından Siyasi Partilerin Gündeme İlişkin Önerilerine Geçildi.

  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam Mega Müjde Sponsorlu Reklam
  Basın, Sosyal Medya Ve İnternet Haberciliğine İlişkin Düzenleme, Tbmm Genel Kurulunda
  Basın, Sosyal Medya Ve İnternet Haberciliğine İlişkin Düzenleme, Tbmm Genel Kurulunda

  İyi Parti’nin “polislerin Çalışma Şartları”, Hdp’nin “yolsuzluk”, CHP’nin “enflasyon” Konularında Verdiği Araştırma Önergelerinin Ön Görüşmelerinin Bugün Yapılmasına İlişkin Önerileri Kabul Edilmedi.

  Genel Kurulda Daha Sonra “dezenformasyonla Mücadele Düzenlemesi” Olarak Bilinen Basın Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin Görüşmelerine Geçildi.

  Genel Kurulda, Teklifin 3. Maddesinden İtibaren Görüşmelere Devam Edildi. Müzakerelerin Ardından 12 Madde Daha Kabul Edildi.

  samet çelik
  mgt auto reklam nazmi özay reklam

  Kabul Edilen Maddelere Göre, İnternet Haber Sitelerinde Faaliyet Gösterdiği İş Yeri Adresi, Ticari Unvanı, Elektronik Posta Adresi, İletişim Telefonu Ve Elektronik Tebligat Adresi İle Yer Sağlayıcısının Adı Ve Adresi Kendilerine Ait İnternet Ortamında Kullanıcıların Ana Sayfadan Doğrudan Ulaşabileceği Şekilde Ve “iletişim” Başlığı Altında Bulundurulacak.

  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam

  İnternet Haber Sitelerinde Bir İçeriğin İlk Kez Sunulmaya Başlandığı Tarih İle Sonraki Güncelleme Tarihleri, Her Erişildiğinde Değişmeyecek Şekilde İçeriğin Üzerinde Belirtilecek.

  Kayıt İçin Verilen Beyannamede Elektronik Tebligat Adresi De Gösterilecek.

  Yayım Durdurma Müeyyidesi İnternet Haber Siteleri Bakımından Uygulanmayacak. İnternet Haber Sitesinin Hükme Uymaması Halinde Cumhuriyet Başsavcılığı 2 Hafta İçinde Eksikliğin Giderilmesini Veya Gerçeğe Aykırı Bilgilerin Düzeltilmesini İnternet Haber Sitesinden İsteyecek. İstemin 2 Hafta İçinde Yerine Getirilmemesi Durumunda Cumhuriyet Başsavcılığı İnternet Haber Sitesi Vasfının Kazanılmadığının Tespiti Amacıyla Asliye Ceza Mahkemesine Başvuracak. Mahkeme En Geç 2 Hafta İçinde Kararını Verecek.

  Başvurunun Kabul Edilmesi Halinde İnternet Haber Siteleri İçin Sağlanabilecek Resmi İlan Ve Reklam İle Çalışanlarının Basın Kartına İlişkin Hakları Ortadan Kalkacak. İnternet Haber Sitesi İçin Sağlanan Hakların Ortadan Kaldırılması, Bu Kanun Veya İlgili Mevzuat Uyarınca Öngörülen Yaptırımların Uygulanmasına Engel Olmayacak.

  İnternet Haber Sitesinde Yayımlanan İçerikler, Gerektiğinde Talep Eden Cumhuriyet Başsavcılığına Teslim Edilmek Üzere Doğruluğu Ve Bütünlüğü Sağlanmış Şekilde 2 Yıl Süre İle Muhafaza Edilecek.

  nazmi özay reklam

  Yargı Mercileri Tarafından Yayının Soruşturma Ve Kovuşturma Konusu Olduğunun İnternet Haber Sitesine Yazılı Olarak Bildirilmesi Halinde, Bu İşlemlerin Sonuçlandığının Bildirilmesine Kadar Soruşturma Ve Kovuşturma Konusu Yayın Kaydının Saklanması Zorunlu Olacak.

  İnternet Haber Sitelerinde Zarar Gören Kişinin Düzeltme Ve Cevap Yazısını Sorumlu Müdür, Hiçbir Düzeltme Ve Ekleme Yapmaksızın, Yazıyı Aldığı Tarihten İtibaren En Geç Bir Gün İçinde, İlgili Yayının Yer Aldığı Sayfa Ve Sütunlarda, Url Bağlantısı Sağlanmak Suretiyle Aynı Puntolarla Ve Aynı Şekilde Yayımlamak Zorunda Olacak. Yayın Hakkında Verilen Erişimin Engellenmesi Ve/veya İçeriğin Çıkarılması Kararının Uygulanması Ya Da İnternet Haber Sitesi Tarafından İçeriğin Kendiliğinden Çıkarılması Durumunda, Düzeltme Ve Cevap Metni İlgili Yayının Yapıldığı İnternet Haber Sitesinde İlk 24 Saati Ana Sayfasında Olmak Üzere 1 Hafta Süreyle Yayımlanacak.

  Basılmış Eserler Veya İnternet Haber Siteleri Yoluyla İşlenen Veya Bu Kanunda Öngörülen Diğer Suçlarla İlgili Ceza Davalarının Bir Muhakeme Şartı Olarak, Günlük Süreli Yayınlar Ve İnternet Haber Siteleri Yönünden 4 Ay, Diğer Basılmış Eserler Yönünden 6 Ay İçinde Açılması Zorunlu Olacak. Bu Süreler Basılmış Eserlerin Cumhuriyet Başsavcılığına Teslim Edildiği Tarihten, İnternet Haber Siteleri İçin İse Habere İlişkin Suç İhbarının Yapıldığı Tarihten Başlayacak.

  Teklifle Basın Kartı Başvurusu, Niteliği Ve Türleri De Belirlendi. Buna Göre, Basın Kartı Başvurusu İletişim Başkanlığına Yapılacak. Basın Kartı, Resmi Nitelikte Bir Kimlik Belgesi Olarak Kabul Edilecek.

  Basın Kartı Türleri Şöyle:

  • Göreve Bağlı Basın Kartı: Bir Medya Kuruluşuna Bağlı Olarak Çalışan Türk Vatandaşı Medya Mensuplarına Ve Enformasyon Görevlilerine Verilen Basın Kartını,
  • Süreli Basın Kartı: Görev Alanı Türkiye’yi Kapsayan Yabancı Medya Mensuplarına Verilen Basın Kartını,
  • Geçici Basın Kartı: Görev Alanı Türkiye’yi Kapsamamakla Beraber Geçici Bir Süreyle Türkiye’ye Haber Amaçlı Gelen Yabancı Medya Mensuplarına Verilen Basın Kartını,
  • Serbest Basın Kartı: Geçici Bir Süreyle Çalışmayan Veya Yurt Dışında Serbest Gazetecilik Yapan Medya Mensuplarına Verilen Basın Kartını,
  • Sürekli Basın Kartı: En Az 18 Yıl Mesleki Hizmeti Bulunan Medya Mensupları Ve Enformasyon Görevlilerine Ömür Boyu Verilen Basın Kartını İfade Edecek.

  Basın Kartı, Türkiye’de Faaliyet Gösteren Medya Kuruluşlarının Türk Vatandaşı Medya Mensuplarına, Süreli Yayınların Sahiplerine Veya Tüzel Kişi Temsilcileri İle Radyo Ve Televizyonların Yönetim Kurulu Başkanlarına, Medya Kuruluşları Adına Hareket Eden Ve Görev Alanı Türkiye’yi Kapsayan Yabancı Medya Mensupları İle Görev Alanı Türkiye’yi Kapsamamakla Beraber Geçici Bir Süreyle Türkiye’ye Haber Amaçlı Gelen Yabancı Medya Mensuplarına, Yurt Dışında Yayın Yapan Medya Kuruluşlarının, Türk Vatandaşı Sahiplerine Ve Çalışanlarına, Yurt Dışında Serbest Gazetecilik Yapan Türk Vatandaşı Medya Mensuplarına, Medya Alanında Hizmet Veren Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Ve Kamu Kurum Ve Kuruluşlarının Yürüttükleri Enformasyon Hizmetlerinde Çalışan Kamu Personeline, Medya Alanında Faaliyet Göstermeleri Şartıyla Sendikalar İle Kamu Yararına Faaliyette Bulunduğu Tespit Edilen Dernek Ve Vakıfların Yöneticilerine Verilebilecek.

  reklam

  Basın Kartı Talep Edenlerin Başvuruda Bulunabilmeleri İçin 18 Yaşını Bitirmiş Olması, En Az Lise Veya Dengi Bir Eğitim Kurumundan Mezun Olması, Kısıtlı Veya Kamu Hizmetlerinden Yasaklı Olmaması Şartı Aranacak.

  Ayrıca Basın Kartı Talep Edenlerin Başvuruda Bulunabilmesi İçin Türk Ceza Kanunu’nun 53’üncü Maddesinde Belirtilen Süreler Geçmiş Olsa Bile; Kasten İşlenen Bir Suçtan Dolayı 5 Yıl Veya Daha Fazla Süreyle Hapis Cezasına Ya Da Şantaj, Hırsızlık, Sahtecilik, Dolandırıcılık, Güveni Kötüye Kullanma, Yalan Tanıklık, Yalan Yere Yemin, İftira, Suç Uydurma, Müstehcenlik, Fuhuş, Hileli İflas, Zimmet, İrtikap, Rüşvet, Kaçakçılık, İhaleye Fesat Karıştırma, Edimin İfasına Fesat Karıştırma, Suçtan Kaynaklanan Malvarlığı Değerlerini Aklama Suçları İle Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlar, Kamu Barışına Karşı Suçlar, Anayasal Düzene Ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar, Milli Savunmaya Karşı Suçlar, Devlet Sırlarına Karşı Suçlar, Casusluk Suçları Ve Terör Suçlarından Hüküm Giymemiş Olması Gerekiyor.

  Kart Talep Edenlerde, Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanun Hükümlerine Uygun Sözleşme Yapmış Olması Ve Mücbir Sebepler Dışında İşten Ayrıldığı Tarihten İtibaren 1 Aydan Fazla Olmamak Üzere Ara Vermeden Çalışması, Medya Faaliyeti Dışında Ticari Faaliyette Bulunmaması Şartı Da Aranacak.

  Basın Kartı Talep Eden Süreli Yayın Sahipleri Veya Tüzel Kişi Temsilcileri İle Radyo Ve Televizyonların Yönetim Kurulu Başkanlarında, Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Basın Kartı Alabilecek Çalışanlarda Ve Yabancı Basın-yayın Kuruluşlarında Çalışan Türk Vatandaşı Medya Mensuplarından Basın Kartı Talep Edenlerde “basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanun Hükümlerine Uygun Sözleşme Yapmış Olması Ve Mücbir Sebepler Dışında İşten Ayrıldığı Tarihten İtibaren 1 Aydan Fazla Olmamak Üzere Ara Vermeden Çalışması, Medya Faaliyeti Dışında Ticari Faaliyette Bulunmaması” Şartları Aranmayacak.

  Sürekli Ve Serbest Basın Kartı Talep Edenler İle Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (trt) Aracılığıyla Göreve Bağlı Basın Kartı Talep Edenlerde İse “basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanun Hükümlerine Uygun Sözleşme Yapmış Olması Ve Mücbir Sebepler Dışında İşten Ayrıldığı Tarihten İtibaren 1 Aydan Fazla Olmamak Üzere Ara Vermeden Çalışması” Şartı Aranmayacak.

  Basın Kartı Talep Eden Yabancı Medya Mensuplarına, Medya Kuruluşu Tarafından Görevlendirildiklerini Belgelendirmeleri, Uluslararası İşgücü Kanunu Uyarınca Çalışma İzinlerinin Olması, Bağlı Bulundukları Kuruluşun İdare Merkezinin Bulunduğu Ülkenin Türkiye’deki Büyükelçilik, Elçilik Veya Konsolosluklarından Aldıkları Takdim Mektubunu İbraz Etmeleri Halinde, Karşılıklılık Esası Da Gözetilerek Başkanlıkça Basın Kartı Verilebilecek.

  Basın Kartı Komisyonu 19 Üyeden Oluşacak. Komisyonda, Başkanlığı Temsilen 3 Üyenin Yanı Sıra İşçi Sendikası Şeklinde Faaliyet Gösteren Sendikalardan Basın Kartı Sahibi Üyesi En Fazla Olan Sendika Tarafından Belirlenecek 2 Üye İle İletişim Fakültesi Dekanları Veya Basın Kartı Sahibi Gazeteciler Arasından Başkanlıkça Belirlenecek 3 Üye De Yer Alacak. Üyelerin Görev Süresi 2 Yıl Olacak. Süresi Dolan Üyeler Yeniden Seçilebilecek.

  Komisyon; Başvuru Sahibinin Niteliklerini, Mesleki Çalışmalarını, Eserlerini, Ödüllerini Değerlendirerek Basın Kartı Taşıyıp Taşımayacağına Karar Verecek.

  Teklifin, Bugün Kabul Edilen Maddeleriyle Birlikte Toplam 14 Maddesi Kabul Edilmiş Oldu.

  Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, Verdiği Aranın Ardından Komisyonun Yerinde Olmaması Üzerine Birleşimi 11 Ekim Salı Günü 15.00’te Toplanmak Üzere Kapattı. En güncel Uşak haberleri , Uşak haber sitesi olan 64ajans.com yer alır. Güncel Uşak haberleri okumak için web sitemizi takipte kalın. Ayrıca bizlere sosyal medya adreslerimizden ulaşabilirsiniz.

  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam
   Uşak Seramik Sponsorlu Reklam

   En az 10 karakter gerekli


   HIZLI YORUM YAP
   ankara travesti

   Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.