DOLAR 32,6218 0.07%
EURO 35,4478 -0.15%
ALTIN 2.433,250,20
BITCOIN 22381861,82%
Uşak
18°

KAPALI

03:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

  Sadıkoğlu Uşak
  Sadıkoğlu Uşak
  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam
  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam
  PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK

  PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK

  PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK

  ABONE OL
  3 Haziran 2022 14:16
  PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK
  1

  BEĞENDİM

  ABONE OL
  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam
  Sadıkoğlu Uşak
  Sadıkoğlu UşakKGYS Sponsorlu Reklam

  “Marifet hiç düşmemek değil her düştüğünde kalkabilmektir.’’

  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam Mega Müjde Sponsorlu Reklam

                                                                                              Konfüçyüs

  PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK İnsanlar yaşamları boyunca birçok zor durumla karşı karşıya gelir. Kişiden kişiye bu durumlarla baş etme becerileri değişiklik gösterir. Herkesi etkileyen toplumsal olaylarda da kişilerin bu durumları ele alış biçimi ve değerlendirme tarzı farklılık gösterir.

  Psikolojik sağlamlık bu farklılıkların ortaya çıkmasına neden olan kavramlardan birisidir. Zor durumlar karşısında bireyin kendini toparlayabilmesi, stresli olayları yönetebilmesi ve uyum sağlayabilmesi psikolojik sağlamlığın forum bahis tanımıdır. Zor yaşam olaylarıyla baş edebilme, bu olaylara uyum sağlayabilme, bir stres faktörü karşısında olumsuz duygusal tepkilere karşı kendini toparlayabilme ve iyileştirme gücüdür. Psikolojik sağlamlık kişiye özgü tek bir özellikten ziyade kişinin sahip olduğu kaynakları yönetebilme, pozitif yönde kullanabilme becerisidir.

  samet çelik
  mgt auto reklam nazmi özay reklam

  Psikolojik sağlamlığı yüksek insanları diğerlerinden farklılaştıran daha az stresli ve zor olaylar yaşamaları değil, yaşadıkları bu durumlar karşısında daha kolay toparlanmaları ve aynı zamanda bu zor olayların onları güçlendirmesidir.

  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam

  Psikolojik sağlamlığı yüksek olan kişilerin özellikleri arasında duygularını düzenleyebildikleri, kendilerini oldukları gibi kabul ettikleri, değiştiremeyeceği şeyleri kabullendikleri, fiziksel olarak aktif kişiler oldukları, duygularının farkında olup onları bastırmadıkları, gerçekçi yaşam amaçlarının olduğu gözlemlenmiştir. Psikolojik sağlamlık geliştirilebilir bir beceridir.

  PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK NASIL GELİŞTİRİLİR ?

  Geçmişte yaşadığınız olayları düşünün. “Bu bana ne öğretti ? Bu olayda hangi kapasitelerim gelişti ? ” sorularını kendinize yöneltin.

  Sosyal aktivitelerinizi artırın. Yeni uğraşlar edinin.

  Aile, arkadaş, iş ilişkilerinde olumlu ilişkiler geliştirin.

  nazmi özay reklam

  Düzenli egzersiz yapmak hem kaygıyı azaltır hem kişinin başa çıkma becerilerini geliştirir.

  Kendinize zaman ayırın. İhtiyaçlarınızın farkında olun.

  Doğada daha sık zaman geçirin.

  Mükemmeliyetçi olmayın. Sarf ettiğiniz çabalarınızı, emeklerinizin farkına varın, daha iyi olması için arayışınızın emeklerinizi yok etmesine izin vermeyin

  Beden sağlığınıza özen gösterin. Sağlıklı beslenin, hareket edin, bol su için.

  reklam

  İlham veren amaçlar edinin. Yaşamınızı anlamlandırın.

  Yaşadığınız zorlayıcı durumlar karşısında hissettiğiniz duyguları kabul edin ve çözüm odaklı olun. Bu durumu nasıl çözüme kavuşturabileceğinizi, neye ihtiyacınız olduğunu düşünün.

  Değişimlere direnmeyin, eşlik edin.

  Güçlü yönlerinizi keşfedin. Bunları yazarak başlayabilirsiniz.

  Rutinler belirleyin. Size iyi gelen kitapları, filmleri, şarkıları, yakınlarınızda bulundurun. Sevdiğiniz kişilerle vakit geçirin.

  Yaşamda karşılaşılan her zorluk kişiyi her zaman kırılganlaştırmaz. Yaşamla baş etme becerilerini güçlendirir. Psikolojik sağlamlığın gelişiminde karşılaşılan, zorlayıcı, stres verici olayların ve risk faktörlerinin olumsuz etkilerinin azaltılmasında koruyucu faktörlerin olması da önemlidir. Zorlayıcı negatif bir sonuç ortaya çıkma ihtimaline sebebiyet verebilecek olaylar risk faktörleridir. Zorlayıcı olayların, stres verici durumların etkilerini azaltan her tür durum koruyucu faktör olarak değerlendirilir. Çatışma yaşanan bir ailede büyümek, erken yaşta ebeveyn kayıpları, alkol ve madde kullanımı, bağlanma sorunları, şiddete maruz kalma gibi etkenler psikolojik sağlamlık için risk faktörleridir. Sosyal beceriler, olumlu çocukluk, yetenekler, akademik başarı, öz yeterlilik gibi etkenler ise strese karşı koruyucu faktörlerdir. Psikolojik sağlamlığı yüksek olan kişiler, iyimserlik, inanç, maneviyat, zihinsel esneklik, alternatif çözümler üretebilme, yaşam amaçları belirleyebilme ve sosyal ilişkiler kurabilme özellikleriyle sorunlarla baş ederler.

  Psikolojik sağlamlık seviyesini oluşturan kapasitelerin kullanımı birey için yaşama yeniden tutunmayı desteklediği gibi, kendine özgü büyüme ve gelişmeyi de beraberinde getirir. Psikolojik sağlamlığı yüksek kişiler karşılaştıkları sorunlarla, zorlayıcı yaşam olaylarıyla, travmaya sebep olabilecek durumlarla başa çıkarken kendi sağlamlık düzeyini de geliştirirler. Bireyin sağlamlığını, kendini onarabilme gücünü oluşturan faktörler arasında genetik, kişisel yaşam ve çevrenin birleşimi bulunur. Bilimsel araştırmalar genetik faktörün diğerlerine göre daha az etkili olduğunu göstermektedir. Psikolojik sağlamlık gücü yüksek olan kişiler, yaşamın zor, acı duygularını kabul ederler ve bu duygularla birlikte iyileşme, dayanıklılık seviyesi yönünde tecrübelerinden faydalanarak, çözümler üreterek bu durumdan en az hasarla çıkmayı başarırlar. Stres adeta onları güçlendirir. Yapılan araştırmalar, stresin her zaman kişiyi olumsuz olarak etkilemediği; kişiyi motive edip, performansı artırdığını ve mücadele etme azmi kazandırdığını gösteriyor.

  ‘‘Genç bir ağaç yaralandığında, o yaranın etrafında dolaşarak büyür.

  Ağaç büyümeyi sürdürürken söz konusu yara ağacın büyüyen gövdesine oranla nispeten küçük kalır.

  Budaklı gövdeler ve şekilsiz dallar yaralanma ve engellerin zamanla aşılıp üstesinden gelindiğini bize anlatırlar.

  Ağacın, geçmişinin çevresinden dönüp dolaşarak büyüme biçimi onun o eşsiz özgünlüğüne, karakterine ve güzelliğine katkıda bulunur.’’

  Prof. Dr. Peter Levine En güncel Uşak haberleri , Uşak haber sitesi olan 64ajans.com yer alır. Güncel Uşak haberleri okumak için web sitemizi takipte kalın. Ayrıca bizlere sosyal medya adreslerimizden ulaşabilirsiniz.

  PSİKOLOG ŞEVVAL CİNBAŞ

  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam
   Uşak Seramik Sponsorlu Reklam

   En az 10 karakter gerekli


   HIZLI YORUM YAP
   ankara travesti

   Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.