DOLAR 32,6013 0.24%
EURO 34,8249 0.36%
ALTIN 2.413,90-0,75
BITCOIN 21727471,32%
Uşak
20°

KAPALI

13:08

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

  Sadıkoğlu Uşak
  Sadıkoğlu Uşak
  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam
  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam
  MEMUR MAAŞI VE EMEKLİ AYLIKLARINI ARTTIRAN DÜZENLEMEYİ DE İÇEREN TEKLİF, PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONUNDA KABUL EDİLDİ
  • 64 Ajans
  • Gündem
  • Bülten
  • MEMUR MAAŞI VE EMEKLİ AYLIKLARINI ARTTIRAN DÜZENLEMEYİ DE İÇEREN TEKLİF, PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONUNDA KABUL EDİLDİ

  MEMUR MAAŞI VE EMEKLİ AYLIKLARINI ARTTIRAN DÜZENLEMEYİ DE İÇEREN TEKLİF, PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONUNDA KABUL EDİLDİ

  Memur Maaşı Ve Emekli Aylıklarını Arttıran Düzenlemeyi De İçeren Teklif, Plan Ve Bütçe Komisyonunda Kabul Edildi

  ABONE OL
  19 Temmuz 2023 19:18
  MEMUR MAAŞI VE EMEKLİ AYLIKLARINI ARTTIRAN DÜZENLEMEYİ DE İÇEREN TEKLİF, PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONUNDA KABUL EDİLDİ
  0

  BEĞENDİM

  ABONE OL
  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam
  Sadıkoğlu Uşak
  Sadıkoğlu UşakKGYS Sponsorlu Reklam

  Memur Maaşı Ve Emekli Aylıklarını Arttıran Düzenlemeyi De İçeren Teklif, Plan Ve Bütçe Komisyonunda Kabul Edildi TBMM Plan Bütçe Komisyonunda Kabul Edilen Teklife Göre, Tüm Kamu Personeline 15 Bin 965 Gösterge Rakamının Memur Aylık Katsayısı İle Çarpımı Sonucu Bulunacak Tutarda (8077 Tl) İlave Ödeme Yapılacak. Kahramanmaraş Merkezli Depremler Nedeniyle Oluşan Finansman İhtiyacı Dolayısıyla Tüm Taşıtlarda 2023 Yılı İçin Bir Defaya Mahsus Olarak İki Katı Mtv Alınacak. Kovid-19 Salgını Hastalığının Türkiye’de Yayılmasını Önlemek Amacıyla Kanunlar Kapsamında Verilen Ve 9 Kasım 2022 Tarihinden Önce Tahsil Edilen İdari Para Cezaları İade Edilecek.

  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam Mega Müjde Sponsorlu Reklam

  En Düşük Memur Maaşının 22 Bin 17 Liraya Çıkarılmasını, Emekli Aylıklarına Yüzde 25 Zam Yapılmasına Yönelik Düzenlemeleri İçeren Ve Bazı Vergi Artışları Öngören 6 Şubat 2023 Tarihinde Meydana Gelen Depremlerin Yol Açtığı Ekonomik Kayıpların Telafisi İçin Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi İhdası İle Bazı Kanunlarda Ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, Plan Ve Bütçe Komisyonu’nda Kabul Edildi.

  Buna Göre, 6 Şubat’taki Kahramanmaraş Merkezli Depremlerin Etkilerinin Azaltılması Amacıyla Ortaya Çıkan Finansman İhtiyacının Karşılanmasında Kullanılmak Üzere Bir Defaya Mahsus Olmak Üzere Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Uygulanacak.

  Düzenlemenin Yayımlandığı Tarihte Kayıt Ve Tescilli Bulunan Otomobil, Otobüs, Kamyon, Kamyonet, Uçak Ve Helikopterler Dahil Tüm Taşıtlar İle 31 Aralık 2023 Tarihine Kadar Kayıt Ve Tescil Edilecek Olan Tüm Taşıtlar, Ek MTV Kapsamında Olacak. Ek MTV, 2023 Yılı İçin Tahakkuk Ettirilen MTV Tutarı Kadar Uygulanacak.

  samet çelik
  mgt auto reklam nazmi özay reklam

  Ek MTV İki Eşit Taksitte Tahakkuk Ettirilecek. Ek MTV’nin İlk Taksiti, Düzenlemenin Yayımlandığı Ayı İzleyen Ayın Sonuna Kadar Ödenecek. Teklifin Temmuz Ayı İçinde Kanunlaşması Halinde Ek MTV’nin İlk Taksiti Ağustos Ayı Sonuna Kadar Ödenecek. Ek MTV’nin İkinci Taksitinin İse Kasım Ayı Sonuna Kadar Ödenmesi Gerekecek.

  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam

  Örnek Olarak, 1-3 Yaş Arası, Motor Hacmi 1301-1600 Santimetreküp Olan Taşıtının Ocak Ayındaki Birinci Taksiti İçin 1846, Temmuz Ayındaki İkinci Taksiti İçin 1846 Lira Ödemesi Gereken Mükellef, Teklifin Bu Ay Kanunlaşması Halinde, Ağustos Ayı Sonuna Kadar 1846, Kasım Ayı Sonuna Kadar Yine 1846 Lira Ek Vergi Ödeyecek. Örnekte Verilen Araç Üzerinden, 2023 Yılında Toplamda 3 Bin 692 Lira Ödeyecek Olan Mükellef, Ek MTV İle Toplam 7 Bin 384 Lira Ödemiş Olacak.

  Kanunun Yayımı Tarihi İle 31 Aralık 2023 Tarihleri Arasında İlk Defa Kayıt Ve Tescil Edilecek Olan Taşıtlara İlişkin Ek MTV İse Bu Taşıtların MTV’si İle Birlikte Peşin Ödenecek.

  EK MTV BİR DEFAYA MAHSUS UYGULANACAK VE GENEL BÜTÇE GELİRİ OLARAK KAYDEDİLECEK.

  Kahramanmaraş Merkezli Depremler Nedeniyle Hazine Ve Maliye Bakanlığınca Vergi Usul Kanunu Kapsamında “mücbir Sebep Hali” İlan Edilen Yerlerde; Deprem Tarihi İtibarıyla Kayıt Ve Tescilli Olan Taşıtlar, Deprem Nedeniyle Yıkılan Veya Ağır Ya Da Orta Hasarlı Hale Gelen Binaların Maliklerine Ait Taşıtlar, Depremlerde Ağır Hasar Görerek Kullanılamaz Duruma Gelen Taşıtlar İle Deprem Nedeniyle Eşi Veya Birinci Derece Kan Hısımlarından Birini Kaybeden Mükelleflere Ait Taşıtlar Ek MTV’den Müstesna Olacak.

  Plastik Poşetlerin De Yer Verildiği Listedeki Ürünler İçin Uygulanan Geri Kazanım Katılım Payı Tutarını İki Katına Kadar Artırmaya Veya Yarısına Kadar İndirmeye Cumhurbaşkanı Yetkili Olacak.

  nazmi özay reklam

  Kurumların Aktifinde En Az 2 Tam Yıl Süreyle Bulunan Taşınmazların Satışı Suretiyle Gerçekleşen Devir Ve Teslimlerinde KDV İstisnası Uygulaması Devam Edecek.

  MEMUR MAAŞI VE EMEKLİ AYLIKLARINI ARTTIRAN DÜZENLEMEYİ DE İÇEREN TEKLİF, PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONUNDA KABUL EDİLDİ
  MEMUR MAAŞI VE EMEKLİ AYLIKLARINI ARTTIRAN DÜZENLEMEYİ DE İÇEREN TEKLİF, PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONUNDA KABUL EDİLDİ

  Kamu Finansmanı Ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’a Eklenen Geçici Maddeyle, Kahramanmaraş Merkezli Depremlerin Ekonomik Ve Sosyal Etkilerinin Azaltılması Nedeniyle Ortaya Çıkan İlave Finansman İhtiyacının Karşılanması Ve Hazine Nakit Rezervinin Güçlü Seviyede Tutulabilmesi İçin Belirlenen Net Borç Kullanımı Tutarı, 2023 Yılı İçin Hazine Ve Maliye Bakanı İle Cumhurbaşkanı Tarafından Artırılan Net Borç Kullanım Tutarının 3 Katı Olarak Uygulanacak.

  TEKLİFLE, CUMHURBAŞKANININ AKARYAKIT, ALKOLLÜ VE ALKOLSÜZ İÇECEKLER İLE TÜTÜN MAMULLERİNİN ÖTV ORANLARINI ARTIRMA VEYA İNDİRME KONUSUNDAKİ YETKİSİNDE DE DEĞİŞİKLİĞE GİDİLİYOR.

  Akaryakıtla İlgili Listede Yer Alan Maktu Vergi Tutarları Veya Cumhurbaşkanınca Bunlara İlişkin Belirlenen En Son Maktu Vergi Tutarları, Ocak Ve Temmuz Aylarında, Türkiye İstatistik Kurumu Tarafından İlan Edilen Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksinde Son 6 Ayda Meydana Gelen Değişim Oranında, Bu Değişimin İlanı Gününden Geçerli Olmak Üzere Yeniden Belirlenmiş Sayılacak. Bu Hesaplama Sonucunda Ortaya Çıkan Vergi Tutarlarında Virgülden Sonraki Dört Hane Dikkate Alınacak. Cumhurbaşkanı, Uygulama Dönemlerini Gün Veya Ay Olarak Belirlemeye Veya Belirleyeceği Mallar Ve Aylar İtibarıyla Yeniden Belirlenmiş Sayılan Tutarların Uygulanmamasına Karar Vermeye Yetkili Olacak

  İşverenlerin İş Gücü Maliyetlerini Düşürerek İstihdamı Korumalarını Ve Artırmalarını Desteklemek Amacıyla 2023 Haziran Dönemi Sonuna Kadar Her Yıl Verilen Asgari Ücret Desteğinin Süresi Uzatılıyor. Buna Göre 2023 Yılı Temmuz İla Aralık Aylarında Da İstihdamı Desteklemek İçin İş Gücü Maliyetlerini Azaltmak Üzere İşverenlere, Finansmanı İşsizlik Sigortası Fonundan Karşılanacak Şekilde Ödeyecekleri Sigorta Priminden Mahsup Edilerek Günlük 16,66, Aylık 500 Lira Asgari Ücret Desteği Sağlanacak.

  DÜZENLEME, 1 TEMMUZ 2023 TARİHİNDEN İTİBAREN UYGULANMAK ÜZERE YAYIMI TARİHİNDE YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

  Kurumlar Vergisi Kanunu’nda Yapılan Değişiklikle; Kurumların, Girişim Sermayesi Yatırım Fonu Katılma Payları İle Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklıklarının Hisse Senetlerinden Elde Edilen Gelirlere Sağlanan İstisna Hariç Olmak Üzere Diğer Yatırım Fonlarından Elde Ettikleri Gelirlere Yönelik Sağlanan İstisna İle Taşınmaz Satışlarından Elde Edilen Kazançlara Tanınan İstisna Kaldırılıyor.

  reklam

  Düzenleme, İktisap Edilen Yatırım Fonu Katılma Payları İçin Uygulanmak Üzere Yayımı Tarihinde Yürürlüğe Girecek.

  TEKLİFLE KURUM KAZANCI ÜZERİNDEN ALINAN YÜZDE 20 ORANINDAKİ KURUMLAR VERGİSİ YÜZDE 25’E ÇIKARILACAK.

  Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman Ve Tasarruf Finansman Şirketleri Kanunu Kapsamındaki Şirketler, Elektronik Ödeme Ve Para Kuruluşları, Yetkili Döviz Müesseseleri, Varlık Yönetim Şirketleri, Sermaye Piyasası Kurumları İle Sigorta Ve Reasürans Şirketleri Ve Emeklilik Şirketlerinin Kurum Kazançları İçin Alınan Yüzde 25 Oranındaki Kurumlar Vergisi İse Yüzde 30’a Çıkarılacak.

  Kanun Teklifiyle İhracatın Teşvik Edilmesi Amacıyla İhracat Yapan Kurumların Münhasıran İhracattan Elde Ettikleri Kazançlarına 1 Puan İndirimli Olarak Uygulanan Kurumlar Vergisi Oranı 5 Puan İndirimli Olarak Uygulanacak.

  MEMUR MAAŞI VE EMEKLİ AYLIKLARINI ARTTIRAN DÜZENLEMEYİ DE İÇEREN TEKLİF, PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONUNDA KABUL EDİLDİ
  MEMUR MAAŞI VE EMEKLİ AYLIKLARINI ARTTIRAN DÜZENLEMEYİ DE İÇEREN TEKLİF, PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONUNDA KABUL EDİLDİ

  Düzenleme 1 Ekim 2023 Tarihinden İtibaren Verilmesi Gereken Beyannamelerden Başlamak Üzere; Kurumların 2023 Yılı Ve İzleyen Vergilendirme Dönemlerinde Elde Edilen Kazançlarına, Özel Hesap Dönemine Tabi Olan Kurumların İse 2023 Takvim Yılında Başlayan Özel Hesap Dönemi Ve İzleyen Vergilendirme Dönemlerinde Elde Edilen Kazançlarına Uygulanmak Üzere Yayımı Tarihinde Yürürlüğe Girecek.

  Kurumlar Vergisi Mükelleflerinin Aktiflerinde Yer Alan Taşınmazların Satışından Doğan Karın Yüzde 50’si Olan İstisna Oranı, Yüzde 25’e İndirilecek.

  Kovid-19 Salgını Hastalığının Türkiye’de Yayılmasını Önlemek Amacıyla Kanunlar Kapsamında Verilen Ve 9 Kasım 2022 Tarihinden Önce Tahsil Edilen İdari Para Cezaları İade Edilecek.

  Tüm Kamu Personeline 15 Bin 965 Gösterge Rakamının Memur Aylık Katsayısı İle Çarpımı Sonucu Bulunacak Tutarda (8077 TL) İlave Ödeme Yapılacak. İlave Ödemeye Hak Kazanılmasında Ve Bu Ödemenin Yapılmasında, Personelin Aylık Veya Ücretlere İlişkin Tabi Olduğu Hükümler Uygulanacak. Bu Ödeme Damga Vergisi Hariç Herhangi Bir Vergi Ve Sigorta Prim Kesintisine Tabi Tutulmayacak.

  İlave Ödeme, Kapsamında Bulunanlara Sadece Kendi Unvanı Esas Alınarak Ödenecek Ve Mali Hakları Mevzuatı Uyarınca En Yüksek Devlet Memuru Veya Başka Bir Unvan Esas Veya Emsal Alınmak Suretiyle Belirlenenler Bakımından, Diğer Mevzuat Uyarınca Mali Haklarının Belirlenmesine Esas Ödeme Unsurlarının Kapsam Veya Hesabına Dahil Edilmeyecek.

  Bu Ödeme, İlgili Mevzuatı Uyarınca Ödenmekte Olan Veya Mali Ve Sosyal Hakların Tespitinde Esas Alınan Aylık, Ücret, Zam, Tazminat, Ödenek, Döner Sermaye Ödemesi, İkramiye Ve Diğer Herhangi Bir Ödeme Unsurunun Hesabında Dikkate Alınmayacak. Maddenin Uygulanmasında Ortaya Çıkabilecek Tereddütleri Gidermeye Ve Uygulamayı Yönlendirmeye Cumhurbaşkanı Yetkili Olacak, Madde 15 Temmuz’dan İtibaren Uygulanmak Üzere Yayımı Tarihinde Yürürlüğe Girecek.

  Memurların Ve Diğer Kamu Görevlilerinin Mali Ve Sosyal Haklarında Ocak Ayında Yüzde 30 Oranında Yapılan Zam İle Temmuz Ayında Yapılacak Artışlar Ve 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü Kapsamında İşçilere Ocak Ayında Yüzde 45, Temmuz Ayında Yüzde 15 Oranında Artış Yapılması Nedeniyle Ortaya Çıkan Ödenek İhtiyacının Karşılanması İçin Gerekli Ödeneği Eklemede Cumhurbaşkanı Yetkili Olacak.

  Emeklilik Veya Yaşlılık Aylığı Bağlananlara Ödenecek Aylıklar, Emekli İkramiyeleri, Bayram İkramiyeleri Ve Ek Ödemeler; Bayram İkramiyesinin 2 Bin Liraya Yükseltilmesi; En Düşük Emekli Aylığının 7 Bin 500 Türk Lirasına Çıkarılması, Asgari Ücret Artışının Devlet Katkısı, İşveren Prim Teşviki Ve Ödeme Gücü Olmayanların Sağlık Prim Ödemeleri İle Yapılacak Ek Ödemeler İçin İhtiyaç Duyulan Ödeneğin İlgili İdare Bütçelerine Eklemede Cumhurbaşkanı Yetkili Olacak.

  Kanunun Yürürlüğe Girmesini İzleyen İlk İş Gününden İtibaren Hazine Ve Maliye Bakanlığı Kaynaklarından Karşılanan Destekler Merkez Bankası Kaynaklarından Karşılanacak.

  Konut Kiralarında Uygulanacak Kira Bedelini Yüzde 25 İle Sınırlayan Düzenleme 1 Temmuz 2024’e Kadar Uzatılacak. Söz Konusu Uygulama, Bir Önceki Kira Yılına Ait Kira Bedelinin Yüzde 25’ni Geçmemesi Koşuluyla Geçerli Olacak. Bir Önceki Kira Yılının Tüketici Fiyat Endeksindeki 12 Aylık Ortalamalara Göre Değişim Oranının Yüzde 25’in Altında Kalması Halinde Değişim Oranı Geçerli Olacak. Bir Yıldan Daha Uzun Süreli Kira Sözleşmelerinde, Bu Oranları Geçecek Şekilde Yapılan Sözleşmeler Fazla Miktar Yönünden Geçersiz Sayılacak.

  31 Temmuz İtibarıyla Kovid-19 İzninde Bulunan Hükümlülerden Denetimli Serbestliğe Ayrılmalarına 5 Yıl Veya Daha Az Süre Kalanlar, Tekrar Cezaevine Dönmeyecek Ve Kalan Sürelerini Denetimli Serbestlik Altında İnfaz Edecek.

  31 Temmuz İtibarıyla Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda Bulunan Ve Cezasının Belirli Bir Süresini Bu Kurumlarda Geçiren Hükümlüler İse İyi Halli Olmak Şartıyla 3 Yıl Daha Erken Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılabilecek. Ayrıca, Bu Hükümlüler Cezalarının Süresine Göre En Az 3 Ay Açık Ceza İnfaz Kurumunda Kalmak Şartıyla 3 Yıl Daha Erken Denetimli Serbestliğe Ayrılabilecek.

  Terör Ve Örgütlü Suçlar Nedeniyle Hükümlü Olanlar Açık Ceza İnfaz Kurumuna Erken Ayrılma Veya Denetimli Serbestliğe Erken Ayrılma Düzenlemelerinden Yararlanamayacak.

  Teklife Eklenen Maddeler İle Emekli Sandığı, Bağ-Kur Ve SSK Emeklileri Yılın 6 Ayı İçin Toplamda Yüzde 25 Zam Alacak. Düzenleme Temmuz Ayından İtibaren Uygulanmak Üzere Yayımı Tarihinde Yürürlüğe Girecek.

  Teklifle, Afetten Etkilenen Bazı Yerleşim Yerlerinde Fay Hattına Mesafe, Zemin Elverişliliği, Yerleşim Merkezine Yakınlık Gibi Kriterlere Sahip, Konut Yapımına Elverişli Yeterli Alanların Bulunamaması Nedeniyle Depremzedelerin İhtiyaçlarının İvedilikle Karşılanması İçin Mera Ve Orman Nitelikli Taşınmazların Da Geçici Veya Kesin İskan Alanı Olarak Kullanımına Yönelik Düzenleme De Yapıldı.

  Kahramanmaraş Merkezli Depremlerden Etkilenen Yerlerde, Orta Hasar Ve Üzeri Hasarlı Olarak Tespit Edilen Yapıların Yerinde Yeniden Yapımına Yönelik İş Ve İşlemler Belirlendi. Buna Göre, Yeni Bir Müteahhitle Anlaşma Sağlanmasını Mümkün Hale Getirebilmek İçin Uygulama Yapılacak Parsellerde Daha Önce İmzalanmış Olan İnşaat Yapımına İlişkin Sözleşmeler, Maliklerin Salt Çoğunluğunun Alacağı Karara İstinaden Ruhsat Vermeye Yetkili İdarece Feshedilebilecek.

  Yeni Yapı Yapılmasını Sağlamak Üzere; Yıkılmış Olan Yapıların Bulunduğu Parsellerde Yıkılmış Yapılara İlişkin Kat İrtifakı Veya Kat Mülkiyeti Resen Terkin Edilerek, Malikleri Adına Payları Oranında Tescil Edilecek. Bu Taşınmazların Sicilinde Bulunan Ayni Ve Şahsi Haklar İle Temlik Hakkını Kısıtlayan Veya Yasaklayan Şerhler, Hisseler Üzerinde Devam Edecek Ve Bu Hak Ve Şerhler Tapuda Yapılacak İşlemlere Engel Teşkil Etmeyecek.

  Hangi Malike Hangi Bağımsız Birimin Verileceği Konusunda Yaşanabilecek Problemleri Önlemek İçin Maliklere Ait Taşınmazlar İle İnşa Edilecek Yeni Yapıların Değeri Sermaye Piyasası Kuruluna Kayıtlı Olarak Faaliyet Gösteren Lisanslı Değerleme Kuruluşlarına Tespit Ettirilecek Ve Hangi Malike Hangi Bağımsız Birimin Verileceği Bu Değerler Gözetilerek Yapılacak.

  Yapılacak Yeni Uygulamaların Ve İlgili İdareler/kurum Ve Kuruluşlar Nezdinde, Maliklerin Tamamının Muvafakatiyle Yürütülmesi Gereken Tüm İş Ve İşlemler Hisseleri Oranında Maliklerin Salt Çoğunluğu İle Alacağı Karara İstinaden Yapılacak. Anlaşma Sağlanamayan, Vefat Etmiş Olup Mirasçılarına Ulaşılamayan, Yurt Dışında Olma, Nerede Olduğunun Bilinememesi Gibi Sebeplerle Kendisine Ulaşılamayan Maliklerin Hisseleri, Yapım İşi Tamamlanıp Malikleri Adına Tescil Edilinceye Kadar Geçici Olarak Tapuda Hazine Adına Tescil Edilecek.

  Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanun Kapsamında Yapılan Yardımlar Da Gözetilerek Maliklere Bir Konut Ve Bir İş Yeri İçin Hibe Ve Talep Etmeleri Halinde Yapım Kredisi Verilecek. Anlaşma Sağlanamadığı Veya Kendisine Ulaşılamadığı İçin Hazine Adına Tescil Olunan Hisselerin Yapım Maliyetini İse Hazine Karşılayacak.

  Müteahhitten Kaynaklanan Sebeplerle, Bir Yıl İçinde Yeni Yapının Yapım İşine Başlanmamış Veya Yapım İşi Belirli Bir Seviyede Durdurulmuş Ve En Az Altı Aydır Projenin Bitirilmesini Gerektirecek Seviyede Ekip Ve Ekipmanla İnşai Faaliyete Devam Edilmiyor İse Yapılan Sözleşmelerin Feshi İçin Hisseleri Oranında Maliklerin Salt Çoğunluğu İle Karar Alınabilecek.

  Teklifle, Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanuna Geçici Madde Eklendi. Buna Göre, 6 Şubat’ta Meydana Gelen Depremler Nedeniyle Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi Olarak Kabul Edilen Yerlerde İnşaat Kredisi Verilmesini Ya Da Bina Yaptırılmasını İsteyenlerin Hak Sahipliği Başvurusunun Yapılacağına Dair Duyuru, Mahallinde Mülki İdare Amirliğince Ve Afet Ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Resmi İnternet Sitesinde İlan Edilecek.

  Duyuruda, İlan Tarihinden İtibaren 2 Ay İçinde Mahallinde Mülki İdare Amirliklerine Veya Afet Ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca Belirlenen Başvuru Merkezlerine Yazılı Olarak Ya Da E-Devlet Kapısı Üzerinden Başvuru Yapılabilecek. Afet Ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Gerektiğinde Başvurular İçin En Fazla 1 Ay Ek Süre Verebilecek. Başvuru Sonuçları, Mahallinde Mülki İdare Amirliğince, Afet Ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Resmi İnternet Sitesinde Ve E-Devlet Kapısı Üzerinden İlan Edilecek. Hak Sahibi Kabul Edilmeyenler, 15 Gün İçinde Mahallinde Mülki İdare Amirliklerine Veya Afet Ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Tarafından Belirlenen Başvuru Merkezlerine Yazılı Olarak Ya Da E-Devlet Kapısı Üzerinden İtiraz Edebilecek.

  Ayrıca Depremlerde Binaları Zarar Görenler İçin Devletin Konut Kredisi Açma Ve Bina Yapma Yükümlülükleri İle İlgili Yapılacak İş Ve İşlemlerde Olası Mağduriyetlerin Giderilmesi, Afetzedelere Eşit Ölçüde Yardım Eli Uzatılabilmesi Ve Uygulama Birliğinin Sağlanması Amacıyla Bazı Kısıtlayıcı Hükümlerden Muafiyet Sağlanacak.

  Uluslararası Kuruluşlardan Sağlanacak Dış Kredi Ve Hibelerle Finanse Edilecek Projelerin Uygulanmasına İlişkin İş Ve İşlemler Her Türlü Vergi, Resim, Katılma Payı, Ücret Ve Harçtan Müstesna Tutulacak.

  Ulusal Ve Uluslararası Projeler Kapsamında Afet Ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca İthal Edilen Veya Ettirilen Malzemeler, Gümrük Vergisi Ve Bu Vergi İle Birlikte Alınan Her Türlü Vergi, Resim, Harç, Fon Ve Diğer Mali Mükellefiyetlerden Müstesna Olacak.

  Kahramanmaraş Merkezli Depremler Nedeniyle Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi Olarak Kabul Edilen Yerlerde, Afet Bölgesi İlan Tarihinden İtibaren Bir Yıl Süreyle Sanayi Alanı Olabilecek Yerler, Fay Hattına Mesafesi, Zeminin Elverişliliği Ve Yerleşim Merkezine Yakınlığı Gibi Kriterler Gözetilerek, Alanın Durumuna Göre İlgili Kurumların Görüşü Alınarak Bakanlıkça Tespit Edilecek. Tespit Edilen Yerler Cumhurbaşkanı Kararıyla Sanayi Alanı Olarak Belirlenecek.

  Belirlenen Sanayi Alanlarında İlgili Kurumlarca İzinlendirme Ve Vasıf Değişikliği Bir Hafta İçinde Yapılacak. Bu İşlemlerde Bakanlıktan Herhangi Bir Ücret Talep Edilmeyecek.

  Belirlenen Sanayi Alanlarında, Dava Süreci Devam Edenler İle Kesinleşen Ancak Henüz Tapuya Tescil Edilmemiş Olanlar Hariç Olmak Üzere, Tespit Dışı Bırakılan Yerlerin Bakanlığın Talebine İstinaden İlgili Kurumların Görüşleri Alınmaksızın Hazine Adına İdari Yoldan Tescili Yapılacak.

  Sanayi Alanlarına Denk Gelen Maden Ruhsat Sahalarının Girişimli Kısmı Maden Ruhsat Sahasından Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca Taksir Edilecek. Sanayi Alanının Ruhsatın Tamamını Kapsaması Halinde İse Maden Ruhsatı, Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca İptal Edilecek. Tesis Edilen Taksir Veya İptal İşlemlerine İlişkin, Maden Ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü Tarafından Hesaplanan Yatırım Giderleri, Taksir Veya İptal İşleminin Tesis Edildiği Tarihten İtibaren 6 Ay İçinde Bakanlıkça İlgili Ruhsat Sahibine Ödenecek.

  Belirlenen Sanayi Alanlarında Kamu Kurum Ve Kuruluşlarına Ait Taşınmazlardan Uygulamaya Dahil Edilecek Olanlar İle Özel Mülkiyete Tabi Diğer Bütün Taşınmazlar İçin Bakanlıkça İlgisine Göre Devir Veya Acele Kamulaştırma Kararı Alınabilecek. Kamulaştırma İşlemleri Bakanlıkça Yürütülecek.

  Belirlenen Sanayi Alanlarında Altyapı Ve Üstyapı Dahil Yeni İşyerlerinin Her Türlü İnşaatını Yapmaya Veya Yaptırmaya, Arsa Paylarını Belirlemeye, Cins Değişikliği Yapmaya, Kat İrtifakı, Kat Mülkiyeti Kurmaya Bakanlık Yetkili Olacak. İnşası Tamamlanan Sanayi İş Yerleri Bakanlıkça Belirlenen Talep Sahiplerine Borçlandırılarak Verilecek.

  Malikleri Tarafından Bölgenin Afet Bölgesi İlan Edilmesine Dair Kararın Yayımından İtibaren Bir Yıl İçerisinde Talep Edilmesi Halinde, 6 Şubat’ta Meydana Gelen Depremler Nedeniyle Yıkılan Veya Kullanılamayacak Kadar Hasarlı Durumda Olan Sanayi İş Yerlerinin Borçlandırılmak Suretiyle, Yerinde Yeniden İnşası Veya Güçlendirilmesi Bakanlıkça Yapılabilecek Ya Da Yaptırılabilecek.

  Yapım İşleri Ve Altyapı İle İlgili Her Türlü İşlemden Katılma Payı Ve Teknik Altyapı Bedeli Alınmayacak. Bu Alanlarda Doğal Gaz, Elektrik, Su, Atık Su Ve Arıtma Tesisleri İle Atık İşleme Tesisleri, İletişim Ve Diğer Her Türlü Altyapı Yatırımları, Üstyapı İmalatları Tamamlanıncaya Kadar İlgili Kurum, Kuruluş Ve İlgili OSB Dağıtım Lisansı Sahibi Tüzel Kişiler Veya Dağıtım Şirketlerince İlgili Mevzuatındaki Hükümlere Uygun Olarak Öncelikle Tamamlanacak.

  Plan, Parselasyon, Yapı Ruhsatı, Taşınmaz Mülkiyeti Veya İmar Haklarının Aktarılması, Takas Ve Trampa İşlemleri Ve Bu İşlemler Nedeniyle Düzenlenen Kağıtlar Damga Vergisi, Resim, Harç Ve Harcamalara Katılma Paylarından Müstesna Tutulacak. Bu İşlemler Nedeniyle Ücret, Döner Sermaye Ücreti Ve Herhangi Bir Ad Altında Bedel Alınmayacak.

  Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi Olarak Kabul Edilen Yerlerde, Afet Bölgesi İlan Tarihinde Yatırım Programında Olan Veya İlan Tarihine Müteakip Bir Yıl İçerisinde Yatırım Programına Dahil Edilen Sanayi Sitelerinin Altyapı Ve Üstyapı İnşasının Tamamına Kadarı, Mimarlık-mühendislik Hizmetleri Dahil Proje Tamamlanana Kadar Bakanlıkça Kredi İle Desteklenebilecek.

  Yabancı Devlet Harp Okullarında Okutulan Askeri Öğrencilerin Eğitim Sürelerinin, Gönderilecek Okulun Durumuna Göre Yıl Ve Dönem Bazında Belirlenebilmesi, Mezun Olana Kadar Değil, Belirli Sürelerle Yabancı Devlet Harp Okullarına Öğrenci Gönderilebilmesi, Yabancı Devlet Harp Okullarında Okutulan Bir Öğrenciye Ayrılacak Bütçe İle Daha Fazla Öğrencinin Kısmi Süreli Olarak Yabancı Devlet Harp Okullarına Gönderilebilmesi, Ayrıca Eğitim Süreleri Bakımından Denk Olmayan Ve Öğrenci Gönderilemeyen Bazı Ülkelerin Harp Okullarına Da Askeri Öğrenci Gönderilebilmesi Düzenlendi.

  Ayrıca, Kısmi Süreli Okutulacak Öğrencilerin Türk Silahlı Kuvvetlerinden Ayrılmaları Halinde Devletçe Yapılan Masraflarının Tespit Ve Tahsiline İlişkin Düzenleme Yapılması, Kısmi Süreli Okutulacak Öğrencilerin Nasıplarının Ve Sınıflandırılmalarının Yabancı Devlet Harp Okullarından Mezun Olacak Askeri Öğrenciler İle Aynı Usullere Tabi Olmasına Yönelik De Düzenleme Yapıldı.

  Aile Sağlığı Çalışanları, Sağlık Bakanlığı Tarafından Uygun Görülen Ve Aile Hekiminin De Görüşü Alınarak Kurumlarınca Da Muvafakatı Verilen Bakanlık Veya Diğer Kamu Kurum Ve Kuruluşları Personeli Arasından Seçilecek Ve Sözleşmeli Olarak Çalıştırılacak.

  Anayasa Mahkemesinin Aile Hekimliği Kanunu’nunda Yer Alan “sözleşmenin Feshini Gerektiren Nedenler” İbaresini İptal Kararı 5 Mayıs’ta Yürürlüğe Girdi. Bu Karar Doğrultusunda Disiplin Cezalarına Ve Sözleşmenin Feshine İlişkin Hususlar Da Teklifle Yeniden Düzenlendi.

  Aile Hekimliği Kanununda Yer Alan “Ağız Ve Diş Sağlığı Hizmetleri” Başlığı “Ağız Ve Diş Sağlığı İle Yaşlı Hizmetleri” Şeklinde Değiştirildi. Teklifle, Ağız Ve Diş Sağlığı İle Yaşlı Sağlığı Hizmetlerinin Sağlık Bakanlığınca Belirlenen Kriterlere Göre Planlanması Ve Hizmetlerin Özelliklerine Göre İhtiyaç Duyulan Sağlık Meslek Mensuplarının Çalıştırılmasına Yönelik Düzenleme Yapıldı.

  Teklife Eklenen Geçici Madde İle Deprem Nedeniyle Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi Olarak Kabul Edilen Yerlerde, Afet Ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı İle İmzalanan Protokol Kapsamında Afetzedelere Bağışlanacak Konutların İnşası Dolayısıyla Kamu Kurumu Niteliğindeki Meslek Kuruluşlarına Yapılan Teslim Ve Hizmetler, 31 Aralık 2024 Tarihine Kadar Katma Değer Vergisinden Müstesna Tutulacak.

  Bu Kapsamda Yapılan Teslim Ve Hizmetler Nedeniyle Yüklenilen Vergiler, Vergiye Tabi İşlemler Üzerinden Hesaplanan Vergiden İndirilecek. İndirim Yoluyla Telafi Edilemeyen Vergiler İstisna Kapsamında İşlem Yapan Mükellefin Talebi Üzerine İade Edilecek. Süreyi Bir Yıla Kadar Uzatmaya Cumhurbaşkanı, İstisna Kapsamına Girecek Teslim Ve Hizmetleri Tanımlamaya, İstisna Ve İadeye İlişkin Usul Ve Esasları Belirlemeye Hazine Ve Maliye Bakanlığı Yetkili Olacak.

  Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu Kapsamında Yer Alan, Deprem, Sel, Heyelan, Çığ, Yangın Ve Benzeri Doğal Afetler Sebebiyle Tahrip Olan Taşınır Veya Taşınmaz Kültür Varlıklarının İhyası Veya Yeniden İnşası Amacıyla Döner Sermaye Bütçesinden Kültür Ve Turizm Bakanının Onayıyla Genel Bütçeye Kaynak Aktarılabilecek. En güncel Uşak haberleri , Uşak haber sitesi olan 64ajans.com yer alır. Güncel Uşak haberleri okumak için web sitemizi takipte kalın. Ayrıca bizlere sosyal medya adreslerimizden ulaşabilirsiniz.

  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam
   Uşak Seramik Sponsorlu Reklam

   En az 10 karakter gerekli


   HIZLI YORUM YAP
   ankara travesti

   Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.