DOLAR 31,9951 -0.5%
EURO 35,0303 -0.42%
ALTIN 2.429,350,04
BITCOIN 22388441,79%
Uşak
18°

KAPALI

03:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

  Sadıkoğlu Uşak
  Sadıkoğlu Uşak
  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam
  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam
  ERGENLİK DÖNEMİ VE AİLELERE TAVSİYELER

  ERGENLİK DÖNEMİ VE AİLELERE TAVSİYELER

  ERGENLİK DÖNEMİ VE AİLELERE TAVSİYELER

  ABONE OL
  3 Haziran 2022 14:17
  ERGENLİK DÖNEMİ VE AİLELERE TAVSİYELER
  0

  BEĞENDİM

  ABONE OL
  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam
  Sadıkoğlu Uşak
  Sadıkoğlu UşakKGYS Sponsorlu Reklam

  ERGENLİK DÖNEMİ VE AİLELERE TAVSİYELER Çocukluktan erişkinliğe geçiş dönemi olarak ifade edilebilir. Cinsel ve sosyal açıdan olgunlaşma ile başlayan, bireyin bağımsızlığını kazandığı ve duygusal dalgalanmaların yaşandığı bir dönemdir. Ergenlik kişilerin yeni yetenekler edindiği ve birçok yeni durumla karşılaştıkları hızlı bir gelişme dönemidir. Yeniliğe, değişime ve gelişime çok açık oldukları bir zamandır. Ergenlik kız ve erkek çocuklarda farklı zaman ve belirtilerle başlar. Çoğunlukla erkeklerde 10-15, kızlarda 9-13 yaşları arasında ergenlik başlar ve 22-24 yaşa kadar devam eder.  Ergenliğin başlaması ve bitmesi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Cinsiyet, anne babanın ergenlik süreci, beslenme, spor, kilo, sosyal ve psikolojik duruma göre değişebilmektedir.

  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam Mega Müjde Sponsorlu Reklam

  ERGENLİK DÖNEMİ VE AİLELERE TAVSİYELER

  Çocukluk döneminde görülen somut düşünce bu dönemde soyut düşünceye evrilmektedir. Ahlak, vicdan gibi kavramlar anlam bulmaya başlar ve kırılganlıklarda bunlarla birlikte artmaya başlar. Kişiler daha farklı bir bakış açısı kazanır ve olaylara bu açıdan bakıp yorumlarlar. Bunlarla birlikte duygusal, aile ve arkadaş ilişkilerine de yeni bir anlam yüklenir. Bu dönemde yaşanılan sorunlardan biriside problem çözme becerilerinin yetersiz kalmasıdır. Problemin ne olduğunu bilse de çözüme ulaşma konusunda güçlük yaşayabilirler. Bu durum aileleri de zor duruma sokmaktadır. Okul çağında oldukları için kendi yaşıtlarını burada gözlemleyebilme ve yaşıtlarının davrandığı şekilde bir davranış biçimi benimsemeye çalıştıkları görülür. (Telefon modelleri, kıyafet markaları, ailelerin araba markası vb.) Bu dönemde en çok duygu iniş çıkışları görülür. Çok mutlu görünürlerken bir anda çok öfkeli olabilirler. Yaşadıkları sorunları ebeveynleriyle paylaştıklarında ‘boşver, ne takıyorsun’ gibi nasihatlerden çok anlaşıldıklarını belirten, onu anladığınızı gösteren cümleler kurmak daha yerinde olacaktır.

  ERGENLİK DÖNEMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  • Kendine ait bir alanı olması, ev içinde güvende hissedeceği bir odanın bulunması, stresli zamanlarında dışarıda vakit geçirmektense kendine ait bir alanda geçirecek olmasına yardımcı olacaktır.

  • Özgüveni yüksek bir ergenlik geçirmesi yaşanan çatışmaları ve bunun etkilerini de azaltacaktır. Bunun için hobi edinmesi, bir yeteneğe sahip olması yardımcı olacaktır. Bu durum sosyalleştiği çevrenin aynı amaç doğrultusunda uğraşan yaşıtlarından oluşacağı ve enerjisini sarf ettiği bir alan olduğu için riskli davranışlardan uzaklaşmasını sağlayacaktır.

  samet çelik
  mgt auto reklam nazmi özay reklam

  • Arkadaş çevresini tanıma konusunda baskı yapılmamalı, uzaktan gözlemleyerek doğru ve yanlış durumların ifade edilmesi gerekir. Burada arkadaşlarını kötülememek dikkat edilmesi gereken en önemli durumlardan birisidir.

  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam

  • Bu dönemde anne-baba ikinci planda kalmaya başlar. Arkadaş çevresi ailenin önüne geçmiştir. Anne babanın düşüncelerini sık sık eleştirme eğiliminde bulunurlar.

  • Bu dönemde duygular ve düşünceler hızlı değişir. Bununla birlikte davranışlarda da değişiklik görülür. Ailelerinin onu anlamadıklarını, hala çocukmuş gibi davrandıklarını çevresinden değer görmediğini, yeteri kadar sevilmediklerini, bedeninin çirkin olduğunu, geleceğinin karamsar olacağını düşünürler. Bu süreçte düşüncelerinden dolayı ergeni suçlamamak, destekleyici ve her zaman yanında olduğunuzu, onu anladığınızı göstermek ailelerin yapması gereken en önemli davranışlardan birisidir.

  AİLELERE TAVSİYELER

  • Bu dönemde iletişimin temeli aileleri tarafından değerli görüldükleri ve anlaşıldıklarıdır. Eğer aile içinde değerli hissetmezlerse değerli hissettiği farklı kişilere karşı daha fazla yakınlık kurabilirler.

  • Bu dönemde arkadaşları onlar için çok değerlidir dolayısıyla arkadaşlarına karşı yapılan bir eleştiri iletişim kurmadaki hata olacaktır.

  nazmi özay reklam

  • Ailenin her zaman yanında olduklarını ve destekçi olduklarını doğrudan söylemesi çok önemlidir. Bir sorunla karşılaştığında ailesi ile birlikte üstesinden gelebileceğini bilmelidir.

  • Çocuk gibi davranmaktan kaçınmalısınız.

  • Aile içinde bir karar alınırken mutlaka onun da fikrini almalı, fikirlerine ve görüşlerine saygı duyduğunuzu belli etmelisiniz. Bazı görev ve sorumluluklar verebilirsiniz.

  • Bu süreçte anne ve babanın ortak bir dile sahip olması gerekir. Anne izin veriyor baba vermiyorsa ya da bugün onayladığınız şeyi yarın onaylamıyorsanız bu da iletişim sorunlarına ve güvensizliğe sebep olabilir.

  • Öğüt ve nasihatten ziyade anne ve babalar kendi davranışlarıyla örnek olmalılardır.

  • Eleştirel bir dil kullanmayın. Kendi duygu ve düşüncelerinizi sen dili yerine ben dili kullanarak ifade edin. Örneğin ‘yanlış yaptın’ yerine ‘doğru davranmadığını düşünüyorum.’

  reklam

  • Başarabildiği, yetenekli olduğu yanlarını bulmasına destek olun. Güçlü taraflarını pekiştirin.

  • Aile içinde çatışmayı büyütecek keskin cümlelerden kaçının.

  • Arkadaşlarını tanımak için özel eşyalarını karıştırmak yerine onun anlatımıyla arkadaş çevresini tanıyın.

  • Arkadaş çevresini eleştirmeyin.

  • Emir cümlelerinden çok rica cümleleri kullanmaya özen göstermelisiniz. Baskı altına almaya çalışmamalısınız.En güncel Uşak haberleri , Uşak haber sitesi olan 64ajans.com yer alır. Güncel Uşak haberleri okumak için web sitemizi takipte kalın. Ayrıca bizlere sosyal medya adreslerimizden ulaşabilirsiniz.

   PSİKOLOG ŞEVVAL CİNBAŞ

  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam
   Uşak Seramik Sponsorlu Reklam

   En az 10 karakter gerekli


   HIZLI YORUM YAP
   ankara travesti

   Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.