DOLAR 32,2140 0.24%
EURO 34,9755 -0.15%
ALTIN 2.431,600,59
BITCOIN 22376242,46%
Uşak
18°

KAPALI

03:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

  Sadıkoğlu Uşak
  Sadıkoğlu Uşak
  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam
  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam
  ÇOCUKLAR VE GENÇLERDE İNTERNET KULLANIMI

  ÇOCUKLAR VE GENÇLERDE İNTERNET KULLANIMI

  ÇOCUKLAR VE GENÇLERDE İNTERNET KULLANIMI

  ABONE OL
  3 Haziran 2022 14:12
  ÇOCUKLAR VE GENÇLERDE İNTERNET KULLANIMI
  1

  BEĞENDİM

  ABONE OL
  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam
  Sadıkoğlu Uşak
  Sadıkoğlu UşakKGYS Sponsorlu Reklam

  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam Mega Müjde Sponsorlu Reklam

  ÇOCUKLAR VE GENÇLERDE İNTERNET KULLANIMI Çağımızın gereği haline gelen bilgisayar, cep telefonu, internet çocukların ve gençlerin de yaşam alanına girmiştir. İnternetin ilk olarak eğitim, iletişim, haberleşme gibi birçok çeşitli alanda faydası bulunmaktadır. Dolaysıyla artık yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Her çocuğun internet kullanım nedenleri birbirinden farklıdır. Aileler bu durumu değerlendirirken bunu göz önünde bulundurmalı ve ona göre hareket etmelidirler. İnternetin birçok alanda sağladığı faydalar kadar ne yazık ki birçok zararı da bulunmaktadır. Cep telefonu ve bilgisayar kullanım yaşının düşmesi de bu durumu fazlasıyla etkilemiştir.

  Kontrolsüz bir şekilde kullanılan internet çocukların ve gençlerin psikolojik, sosyal ve fiziksel açıdan gelişimini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Çocukların internetten faydalı bir şekilde yararlanırlarken güvenlikleri de mutlaka göz ardı edilmemelidir. Bu şekilde bir teknolojiyi henüz nasıl kullanması gerektiğini bilmeyen çocuk ve ergenler karşılaştıkları bazı durumların zararını göremeyebilirler. Dolayısıyla, ebeveyn olarak çocuğunuzun internet kullanımını ve geçirdiği süreyi yaşına göre kontrol altında tutmaya çalışın. Çocuğunuzun internette karşılaştığı herhangi bir olaydan etkilenmesi yaşına, gelişim özelliklerine ve internette geçirdiği süreye bağlı olarak değişebilmektedir. Ailelerin internet kullanımında yeterince bilinçli olmadığı görülmektedir.

  Dünya Sağlık Örgütünün 2019 yılında yayınladığı klavuzda 1 yaşından küçük bebeklerin herhangi bir elektronik eşyaya maruz kalmaması gerektiği ve 2 ile 4 yaş arasındaki çocuklarında günde en fazla 1 saat vakit geçirmeleri gerektiği belirtilmiştir.

  samet çelik
  mgt auto reklam nazmi özay reklam

  OLASI RİSKLER

  Çocukların çok kolay bir şekilde internete giriyor olması yaşlarına uygun olmayan içeriklere rastlamalarına sebebiyet vermektedir. Serbest ve denetimsiz bırakılarak internet kullanan çocuklar ve gençler maalesef izlemeleri doğru olmayan şiddet, alkol, madde kullanımı gibi çok sayıda içeriğe maruz kalmaktadırlar. Dolandırılma, kandırılma, kişisel ve ailevi bilgilerin kötüye kullanımı, istismar, taciz gibi durumlarda yaşanabilecek başlıca tehlikelerden bazılarıdır. Bunlardan herhangi birini yaşayıp psikolojik, fiziksel ve sosyal açıdan etkilenen birçok genç ve çocuk bulunmaktadır. Uzun süre bilgisayar, cep telefonu, tablet kullanan çocukların yeme düzeni, uyku düzeni, aile ve arkadaşlarıyla olan ilişkilerinin de bozulmasına neden olur.

  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam

  EBEVEYNLERE TAVSİYELER

  • Teknolojik aletlerin kullanımı denetim altında tutulması, güvenli sitelere erişim sağlanması ve bazı sitelere giriş yapılmasının engellenebileceği kısıtlama uygulamalarının kullanılması bazı olumsuz riskleri azaltan faktörlerdendir.

  • Çocuğunuzun yaşına ve gelişim düzeyine göre süre sınırlamaları belirlenmelidir.

  • Çocuğunuzu anlayabileceği düzeyde olası riskler hakkında bilgilendirmeli ve bazı önemli bilgileri (kredi kartı, telefon numarası, kimlik bilgileri, ev adresi vb.) vermemesi konusunda uyarabilirsiniz.

  • İnternette kaliteli ve faydalı zaman geçirebilmesine teşvik etmeli ve internette birlikte zaman geçirmelisiniz.

  nazmi özay reklam

  • Çocuğunuzun açtığı sosyal medya hesaplarında onlarla arkadaş olup kontrol sağlayabilirsiniz.

  • İnternet kullanım süresini azaltmak için dışarıda çeşitli aktivitelere yönlendirebilirsiniz. (Kitap okumak, spor yapmak, bir hobi bulmak vb.)

  • Çocuğunuza bu konuda iyi bir rol model olmak da riski azaltan faktörler arasındadır.

  • Eğer çocuğunuzun internet kullanım süresi, internette yaptığı aktiviteler, sizinle ve arkadaşlarıyla olan ilişkisi olumsuz etkilenmeye başladıysa kısacası günlük hayatını ciddi düzeyde etkiliyorsa okulundaki rehber öğretmenlerinden de destek alarak durumla nasıl başa çıkabileceğinize dair ilgili bir uzmandan destek alabilirsiniz.

  OYUN BAĞIMLILIĞI

  Ebeveynlerin internet üzerinde sorun yaşadığı bir diğer durum ise çocukların bigisayarda, telefonda sürekli oyun oynamasıdır. Bu durum bazen çok ciddi boyutlara ulaşabilmekte, çocuklar oyuna bağımlı hale gelmektedir. Bu konuda çocuğunuzun oyunda ne kadar zaman geçirdiğini gözlemlemeli, oyunun içeriği hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Oyunların yararlarını ve zararlarını görmemizi sağlayan temel etken oyunların içeriğidir.

  reklam

  Çocuğunuzun oyun bağımlısı olduğunu ya da oyun bağımlısı olma yolunda ilerleyip ilerlemediğini anlamak için; Oyunda geçirdiği süre ve bunu kontrol edememesi, gün içinde yapacağı işlere vakit ayıramaması ve ilgi kaybı, olumsuz etkilerini gördüğü halde oyunu bırakamaması, oyun oynamadığı zaman yoksunluk hissetmesi gibi belirtiler göstermesine bakabilirsiniz.

  Oyun bağımlılığını önlemek için; ebeveynler mutlaka bir süre kısıtlaması getirmelidir. Oyun süresini kontrol altına almaları bağımlı olma ihtimallerini azaltacaktır. Oyun esnasında çocuğunuza eşlik etmeniz ve onları yönlendirmeniz, bilgilendirmeniz de olası riskleri azaltacaktır. En güncel Uşak haberleri , Uşak haber sitesi olan 64ajans.com yer alır. Güncel Uşak haberleri okumak için web sitemizi takipte kalın. Ayrıca bizlere sosyal medya adreslerimizden ulaşabilirsiniz.

  ÇOCUKLAR EKRAN BAŞINDA NE KADAR ZAMAN GEÇİRMELİ ?

  • 0-3 yaş: Ekrandan olabildiğince uzak tutulmalıdır.

  • 3-6 yaş: Günlük en fazla 20-30 dakika.

  • 6-9 yaş: Günlük en fazla 40-50 dakika.

  • 9-12 yaş: Günlük en fazla 120 dakika.

  • 12 yaş üzeri: Günlük toplam süre 120 dakikayı geçmemelidir.

  PSİKOLOG ŞEVVAL CİNBAŞ

  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam
   Uşak Seramik Sponsorlu Reklam

   En az 10 karakter gerekli


   HIZLI YORUM YAP
   ankara travesti

   Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.