DOLAR 30,9848 -0.08%
EURO 33,6193 0.11%
ALTIN 2.012,08-0,29
BITCOIN 15995091,47%
Uşak

AÇIK

06:21

İMSAK'A KALAN SÜRE

  Sadıkoğlu Uşak
  Sadıkoğlu Uşak
  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam
  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam
  ÇEVRESEL FELAKETE KARŞI KOYMAYA İLİŞKİN BİLDİRİ

  ÇEVRESEL FELAKETE KARŞI KOYMAYA İLİŞKİN BİLDİRİ

  Çevresel felakete karşı koymaya ilişkin bildiri

  ABONE OL
  29 Haziran 2023 18:09
  ÇEVRESEL FELAKETE KARŞI KOYMAYA İLİŞKİN BİLDİRİ
  0

  BEĞENDİM

  ABONE OL
  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam
  Sadıkoğlu Uşak
  Sadıkoğlu UşakKGYS Sponsorlu Reklam

  Çevresel felakete karşı koymaya ilişkin bildiri Hem İnsanlar Hem De Gezegen Üzerinde Zararlı Etkileri Olan Potansiyel Bir Çevresel Felakete Karşı Koymaya İlişkin Bildirim
  Arazdayan’daki Metalürji Tesisi İnşaatı Nedeniyle Hem İnsanlığa Hem De Gezegene Zarar Verecek Olası Bir Çevre Felaketine Karşı Birçok Ülkenin Sivil Toplum Kuruluşları Açıklama Yaptı.

  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam Mega Müjde Sponsorlu Reklam


  Açıklama Özellikle Şöyle Diyor:


  “sivil Toplum Kuruluşları Olarak, Aşağıda İmzası Bulunan Bizler, Oldukça Büyük Bir Metalurji Tesisinin İnşasına Karşı Olduğumuzu Ve Derin Endişemizi Dile Getiren Toplu Bir Bildiri Yayınlıyoruz. 16.500 Metrekarelik Geniş Bir Alanı Kaplayan Ve Yıllık 180.000 Ton Üretim Kapasitesine Sahip Olması Beklenen Bu Ermeni-Amerikan Çelik Fabrikasının, Ermenistan İle Nahcivan Özerk Bölgesi Arasındaki Sınırda Bulunan Arazdayan (yeraskh) Köyünde İnşa Edilmesi Öneriliyor. Azerbaycan Cumhuriyeti Ne Yazık Ki, Bu Proje Yeni Bir Çevre Felaketine Katkıda Bulunacak Ve Bu Nedenle Endişelerimizde Birleşmiş Durumdayız.
  Bu Büyük Ölçekli Metalurji Tesisinin Kurulması, Uluslararası Kabul Görmüş Standartları Ve İlkeleri, Özellikle De Sınır Ötesi Bağlamda Çevresel Etki Değerlendirmesine İlişkin Bm Ekonomik Komisyonu Avrupa Sözleşmesi’nde (espoo Sözleşmesi) İfade Edilen Standartları Ve İlkeleri Bariz Bir Şekilde Göz Ardı Etmektedir. Espoo Sözleşmesi, Çevresel Konuların Ulusal Sınırları Aştığını Kabul Eder Ve Belirli Durumlarda Birden Fazla Devlet Söz Konusu Olduğunda Uluslararası Söylemin Gerekliliğini Vurgular. Azerbaycan Tarafının Karşılıklı Anlaşması Olmadan Sınırda Böyle Bir Tesisin İnşa Edilmesi, Sınır Aşan Bağlamlarda Çevresel Etkinin Değerlendirilmesini Ele Alan 1991 Espoo Sözleşmesinin Açık Bir İhlalidir. Hem Azerbaycan Hem De Ermenistan Bu Sözleşmeye Taraftır. Espoo Sözleşmesine Göre, Tesisin Çevresel Etkisinin Kapsamlı Bir Değerlendirmesi Yapılmalıdır. İnşaatla İlgili Değerlendirme Belgesi, Bölgeye Yakın Yerlerde Yaşayan Komşu Azerbaycan Sakinlerinin Görüşleri Dikkate Alınarak İlgili Azerbaycan Kurumları, Eko-aktivistler

  Tarafından Gözden Geçirilmelidir.


  Böyle Bir Fabrikanın İnşası İnsanlara Veya Gezegene Zarar Verir Ve Geniş Kapsamlı Sonuçları Ve İnsan Sağlığı, Çevre Ve Gerçek Sürdürülebilirlik İçin Oluşturduğu Tehdit Göz Önüne Alındığında Sivil Toplum İçin Kırmızı Bir Çizgi Çizer.
  Metalurji Tesisinin Zehirli Kimyasal Atıklarının Yerel Ekosistem Üzerindeki Potansiyel Yansımaları Önemlidir. Bu Çevresel Etki, İnsan Sağlığını Ve Güvenliğini, Flora, Fauna, Toprak, Hava Ve Su Yapılarını Kesinlikle Etkileyecektir.

  Çevresel felakete karşı koymaya ilişkin bildiri
  Çevresel felakete karşı koymaya ilişkin bildiri


  Bu Atığın Araz Nehrine Boşaltılmasının Endişe Verici Olasılığı, Nehirde Yaşayan Yaban Hayatı Ve Sulama İçin Araz Suyuna Güvenen Büyük Çiftlikler İçin Endişe Yaratmaktadır. İçme Suyu Kaynağına Verilen Zarar, Sınır Köylerinde Bulaşıcı Hastalıkların Yayılmasına Yol Açabilecek İnsan Sağlığına Ve Su Güvenliğine Verilen Zarardır. Potansiyel Olarak Hem Azerbaycan Hem De Ermenistan İçin Ciddi Bir Halk Sağlığı Krizi Yaratabilir.
  Uhc İle İlgili Üst Düzey Toplantının Siyasi Bildirisine Göre, Bm Genel Kurulu Tarafından 10 Ekim 2019’da Kabul Edilen Karar, Sağlığın Sürdürülebilir Kalkınmanın Sosyal, Ekonomik Ve Çevresel Boyutlarının Bir Ön Koşulu Ve Bir Sonucu Ve Göstergesi Olduğunu Belirtmektedir. Sürdürülebilir Kalkınma İçin 2030 Gündeminin Uygulanması. BM Üye Devletleri, Temiz Hava, Güvenli İçme Suyu Ve Sanitasyon Gibi Sağlığın Çevresel Belirleyicilerini Tanıdı. BM Temiz, Sağlıklı Ve Sürdürülebilir Bir Çevreyi Temel Bir İnsan Hakkı Olarak Kabul Eder. Ancak Ermenistan Bu Çevre Suçlarını İşleyerek Bölge De Dahil Olmak Üzere Azerbaycan Halkının İnsan Haklarını Ağır Bir Şekilde İhlal Etmektedir. Ermenistan, Bm Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine Ulaşmak İçin Karşıt Konumda Olduğu İçin Bu Kararı Tamamen İhlal Ediyor,
  Ayrıca, Aarhus Sözleşmesi Çevresel Konularda Bilgiye Erişimi, Halkın Katılımını Ve Adaleti Teşvik Etmede Hayati Bir Rol Oynamaktadır. Bu Sözleşmenin İmzacısı Olarak Ermenistan, Etkilenen Toplulukların Fabrika Faaliyetleri, Karar Alma Süreçlerine Anlamlı Katılım Ve Çevresel Zarar Durumunda Tazminat Arama Yollarına İlişkin Bilgilere Erişimini Sağlayarak Yükümlülüklerini Yerine Getirmelidir. Ermenistan’dan Sivil Toplum Kuruluşlarının Ve Yerel Toplulukların Diyaloga Ve Büyük Çelik Fabrikasının İnşasıyla İlgili Karar Alma Süreçlerine Aktif Olarak Katılmalarına Olanak Sağlayan Bir Ortam Yaratmasını Talep Ediyoruz.
  Birleşmiş Milletler İş Dünyası Ve İnsan Hakları Kılavuz İlkeleri, Madencilik Endüstrisi De Dahil Olmak Üzere İş Dünyasında Sorumlu Davranışı Teşvik Etmek İçin Çok Önemli Bir Çerçeve Sunmaktadır. Bu İlkeler, Şirketlerin İnsan Haklarını Destekleme, Olumsuz Çevresel Etkileri Önleme Ve Etkilenen Topluluklarla Şeffaf Ve Kapsayıcı Bir Şekilde İlişki Kurma İhtiyacının Altını Çiziyor. Arazdayan’da Metalurji Tesisi İnşasına Dahil Olan Tüm Paydaşları, Eylemlerini Bu İlkelerle Uyumlu Hale Getirmeye Ve Bunları Operasyonel

  samet çelik
  mgt auto reklam nazmi özay reklam

  Uygulamalarına Entegre Etmeye Davet Ediyoruz.


  Bunun Işığında, Bm Çevre Programı, Dünya Sağlık Örgütü, Bm Çevre Özel Raportörü Ve Bm Zararlı Maddeler Ve İnsan Hakları Özel Raportörü Gibi İlgili Uluslararası Kuruluşları Bu Duruma Yanıt Vermeye Ve Bir Adım Atmaya Çağırıyoruz. Ermenistan’ın Devam Eden Çevresel İhlallerine Son Verin.
  Amerika Birleşik Devletleri’ni De Bu Riskleri Kabul Etmeye Ve Arazdayan’da Söz Konusu Metalurji Tesisinin İnşasına Desteğini Kesmeye Çağırıyoruz.

  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam
  Çevresel Felakete Karşı Koymaya İlişkin Bildiri


  Ayrıca, Ermenistan’daki Sivil Toplum Kuruluşlarını, Özellikle Halk Sağlığı Ve Tüberküloz Savunuculuğuyla Aktif Olarak İlgilenenleri, Bu Tesisin Kurulmasına Karşı Derhal Harekete Geçmeye Ve Protesto Etmeye Çağırıyoruz. İnşaatının Şüphesiz Ermenistan’ın Kendi Çevresel Durumu Üzerinde De Son Derece Olumsuz Bir Etkisi Olacaktır.
  İmzalar:
  1.maryam Danesh, Washington Ve Lee Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri
  2.sameer Sah, Tb Sivil Toplum Danışmanı, Birleşik Krallık
  3.ezio Távora Dos Santos Filho, Rede-tb, Brezilya

  1. Umarov Rustamjon, Çevre Aktivisti, Hiroşima Üniversitesi’nde Yüksek Lisans Öğrencisi, Japonya
  2. José María Di Bello, Fundación Gep, Arjantin
   6.svetlana Doltu, Stk Afı, Moldova Cumhuriyeti
   7.olha Klymenko, Co “tbpeopleukraine”, Ukrayna
   8.ınna Gavrylova, Aph (halk Sağlığı Birliği), Ukrayna
   9.sergey Uchayev, Rngo “ıshonch Va Hayot”, Özbekistan
   10.nikoloz Mirzashvili, Network Tbpeople Sakartvelo, Georgia
   11.sok Chamreun Choub, Khmer Hıv/aıds Stk Alliance (khana), Kamboçya
   12.stephen Anguva Shikoli – Tb Şampiyonları Ağı Kenya
   13.collins Major Kinyuru – Pamoja Tb Grubu, Kenya
   14.joseph Kilonzo – Bısc, Kenya
   15.elchin Mukhtarli, Azerbaycan Tb Stk Koalisyonu
   16.peter Ngola, Wote Youth Development Projects Cbo, Kenya
   17.charles Quist, Carepal Vakfı Gana
   18.parvana Valiyeva, “saglamliga Khidmat” Halk Birliği, Azerbaycan
   19.chingiz Ramazanli, Tbpeople, “towards Free Future”, Azerbaycan
   20.prof.dr.zeki Kılıçaslan, “istanbul Verem Savaş Derneği”, Türkiye
   21.dr. Kerkük Kültür Derneği Başkanı Şemsettin Kuzeci Türkiye
   22.sierra Leone’den Abass A Kamara Ben Sierra Leone Kızıl Haç Derneği’nden Bir Gönüllüyüm
   23.mohmad Husain, Jammu Kashmir’den Yalnız, Hindistan İnsan Hakları Aktivisti, Uluslararası İnsan Hakları Komisyonu’nun Resmi Gönüllüsü, İsviçre.
   24.cordelia Adamu.africa Çevre Ve Sağlığı Geliştirme Ağı.nijerya
   25.germain Marius Hapy, Diplomat, Başkan Oser Humanitarian, İsviçre/kamerun
   26.norman Kagiso Matiting, Verem Hastaları, Botsvana
   27.nishant Chavan, Bağımsız Halk Sağlığı Danışmanı, Hindistan
   28.filiz Duyar Ağca, Türk Toraks Derneği, Tb Çalışma Grubu, Türkiye
   29.hasim Abdul Halim, Sağlık Ve Aile Refahı Bakanlığı, Hindistan
   30.kinz Eman, Stop Tb Partnership Pakistan, Pakistan
   31.zeeshan Ahmad, İl Tb Kontrolü (ptp) Punjab, Pakistan
   32.mohmad Hossain, Bangladeş Alerji Ve Klinik İmmünoloji Enstitüsü (ıacıb), Bangladeş”.En güncel Uşak haberleri , Uşak haber sitesi olan 64ajans.com yer alır. Güncel Uşak haberleri okumak için web sitemizi takipte kalın. Ayrıca bizlere sosyal medya adreslerimizden ulaşabilirsiniz.

  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam
   Uşak Seramik Sponsorlu Reklam

   En az 10 karakter gerekli


   HIZLI YORUM YAP

   Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.