DOLAR %
EURO %
ALTIN 2.464,21-0,20
BITCOIN 2020615-1,72%
Uşak
29°

AÇIK

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

  Sadıkoğlu Uşak
  Sadıkoğlu Uşak
  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam
  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam

  2024 Yılı Sm, Smmm Ve Ymm Asgari Ücret Tarifesine İlişkin Duyuru

  ABONE OL
  9 Ocak 2024 21:11
  0

  BEĞENDİM

  ABONE OL
  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam
  Sadıkoğlu Uşak
  Sadıkoğlu UşakKGYS Sponsorlu Reklam

  2024 Yılı Sm, Smmm Ve Ymm Asgari Ücret Tarifesine İlişkin Duyuru Ülkemizde Yaşanan Yüksek Enflasyon Karşısında, Mali Müşavirlik Asgari Ücretlerinin Önemli Ölçüde Erimesi Nedeniyle Birliğimizce Yaklaşık 4 Aydır Çalışmalar Yürütülmüş, Tarifeye İlişkin Beklenti Ve Taleplerimiz Hazine Ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet ŞİMŞEK Dahil Bakanlığın Hemen Her Kademesine Detayları İle Anlatılmıştır.

  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam Mega Müjde Sponsorlu Reklam

  2024 Yılı Sm, Smmm Ve Ymm Asgari Ücret Tarifesine İlişkin Duyuru

  Birliğimizce Mali Müşavirlik Asgari Ücret Tarifesine Yüzde 106 Oranında Zam Yapılması Gerektiği Hesaplanmış Ve Buna Göre Hazırlanan Tarife Taslağı Gerekçeleri De Ortaya Konulmak Suretiyle Onay İçin Hazine Ve Maliye Bakanlığına Sunulmuştur.

  Hazine ve Maliye Bakanlığı, enflasyonla mücadeleyi gerekçe göstererek tarifeye yeniden değerleme oranının (yüzde 58,46) üzerinde bir zam yapılmayacağını belirtmiş, bütün uğraşlarımıza karşın tarife bu şekilde Resmî Gazete’de yayımlanmıştır.

  Ülkemizin Enflasyonla Mücadelesine Saygı Duymakla Beraber, Diğer Meslek Grupları İçin Dikkate Alınmamasına Rağmen Mali Müşavirlik Ücretlerinin Enflasyonu Artıran Bir Unsur Olarak Değerlendirilmesine Katılmıyor Ve 2024 Yılı Tarifesinin Bu Haliyle Uygulanabilir Olmadığını Düşünüyoruz.

  samet çelik
  mgt auto reklam nazmi özay reklam

  Son Yıllarda Mali Müşavirlik Mesleğinin En Temel Girdileri Olan Asgari Ücrette, Sarf Malzemelerinde, Posta Ücretlerinde Ve Enerjide Meydana Gelen Artış Oranları İle Mesleki Tarifemizde Yapılan Toplam Artış Oranları(*) Dikkate Alınarak Sadece Yaşanan Reel Kayıplarımızın Giderilmesi amacıyla Tarifemizde 2023 Yılı Mevcut Tarifemizin Yüzde 106 Oranında Artırılması Beklenirken, Yüzde 58 Oranında Artışın Yapılması Ekonomik Gerçeklikle İlgisi Bulunmayan Ve Gerçek Hayatta Uygulanabilir Olmayan Bir Tarife Yapısının Ortaya Çıkmasına Yol Açmıştır.

  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam

  Ülkemizin Vergi Gelirlerinin Toplanmasını Sağlayan, Özellikle Bu Yıl Ve İzleyen Yıllarda Enflasyon Muhasebesi Uygulayarak İşletmelerimizin Mali Tablolarının Gerçek Durumu İfade Etmesine Ve Bunun Sonucunda Da Ülkemiz Vergi Gelirlerinde Beklenen Artışı Gerçekleştirecek Meslek Grubu İçin Hazırlanan Tarifede Artış Oranının Yüzde 58 Olarak Belirlenmesi, Bu Meslek Mensuplarının Reel Kayıplarının Daha Da Artmasına Ve İş Yapabilme Motivasyonunun Azalmasına Sebep Olacaktır

  Belirtilen Tüm Bu Durumlar Nedeniyle, Bakanlıkça Yayımlanan Tarifeye Göre Meslek Mensuplarının İş Yapabilmesi Mümkün Değildir. Bu Durum, Mali Müşavirlik Ofislerin Sürdürülebilirliğini De Ciddi Şekilde Tehdit Etmektedir. Ekonomik Veriler Işığında Tarifede Yapılması Gereken Artış Oranının Yüzde 106 Olduğu Tüm Bilimsel Parametreler Dikkate Alınarak Ortaya Konulmuştur. Bu Orana Göre Hazırlanan Tarife Taslağı E-Birlik Yazılımına Yüklenmiş Olup, Meslek Mensuplarımızın Bu Önerilen Ücretlerin Altında İş Yapmamaları Gerekmektedir. .

  Mevcut Tarifenin Uygulanamaz Hale Geldiği Konusunda Fikir Birliğine Varılmış Olup, Tarifenin Reformist Bir Bakış Açısıyla, Çağdaş Ve Uygulanabilir Yeni Bir Yapıya Kavuşturulması Amacıyla Çalışmaların Sürdürüldüğünü De Paylaşmak İsteriz.

  MESLEKİ KAMUOYUNA DUYURULUR.

  Mali Müşavirlik Mesleğinin Temel Girdilerinde 2017 İla 2023 Yılları Arasında Yaşanan Artış Oranlarını Gösteren Tabloya Aşağıda Yer Verilmiş Olup, Bu Süreç Dahilinde Tarifedeki Ücretlerde Yaşanan Toplam Artış İse 2,6 Kat Olmuş Ve Tüm Bu Parametrelere Göre Yaşanan Ortalama Reel Kayıp Düzeyi (2017 Yılı Tarife Ücretine Göre) İse 3,5 Kat Olmuş, sadece Bu Reel Kaybın Giderilmesi Ve 2024 Yılı İçin Orta Vadeli Programda İlan Edilen 2024 Yılı Tahmini Enflasyon Oranı (yüzde 65) Dikkate Alındığında 2024 Yılı Ücretinin 2023 Yılı Ücretine Göre Asgari Yüzde106 Oranında Artırılması Gerektiği Hesaplanmıştır.

  nazmi özay reklam

  ASGARİ ÜCRET ARTIŞ ORANI 6,74 KAT
  Yİ-ÜFE ARTIŞ KATSAYISI (2017 Ocak-2023 Eylül)
  (Kira Vb. Tüm Temel Giderlerde Yaşanan Oranı Temsil Etmektedir) 8,65 KAT
  ENERJİ FİYATLARINDAKİ ORTALAMA ARTIŞ ORANI 8,58 KAT
  DÖVİZ KURLARINDAKİ ORTALAMA ARTIŞ ORANI 6,26 KAT
  KÂĞIT FİYATLARINDAKİ ORTALAMA ARTIŞ ORANI 4,00 KAT
  AKARYAKIT FİYATLARINDAKİ ORTALAMA ARTIŞ ORANI 6,06 KAT

  Uşak Seramik Sponsorlu Reklam
   Uşak Seramik Sponsorlu Reklam

   En az 10 karakter gerekli


   HIZLI YORUM YAP
   ankara travesti

   Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.